Στον αγώνα μπαράζ με τον Αία Άρτας θα εναποθέσει ο Παναιτωλικός τις ελπίδες του για άνοδο στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ, ως πρώτη επιλαχούσα ομάδα για την κάλυψη τυχόν κενής θέσης. Κι αυτό διότι  έχασε 64-58   από τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας στον αγώνα του Σαββάτου στο ΔΑΚ Αγρινίου,  σε αγώνα που  κρίθηκε στην παράταση κι ο Πρωτέας ανέβηκε στην Α΄ Κατηγορία με  δύο νίκες έναντι μίας του Παναιτωλικού. Σε  όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα οι αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ, ο  Πρωτέας πήρε  προβάδισμα λίγο πριν την λήξη, αλλά με τρίποντο του Κουτρουμάνου οι κυανοκίτρινοι πήγαν  το ματς στην παράταση (54-54). Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν την άνοδο, πετυχαίνοντας δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 22 – 20, 10 – 11, 11 – 7, 11 – 16, Παράταση 4 – 10.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Θανάσης Παπαθανασόπουλος) : Παπαθανασόπουλος Ι. 17(2), Γερονίκος 5, Μαυροφρύδης 4, Κουτρουμάνος 3 (1), Σαράμπαλης, Τασιούλης Ι. 8, Μακρής, Τασιούλης Χ. 6, Κατερινόπουλος 2, Παρθένης 8, Μαυρομμάτης, Καραπάνος 5.

ΠΡΩΤΕΑΣ  (Γιώργος Βαζούκης) : Γαλάνης 6(2), Διαμάντης, Λάγκαρης 3, Κάτσης 8(2), Κακομανώλης, Μπέζας 19(1), Σωτηρίου 7(2), Τσούπης 2, Μπιλιούρης 9, Αδαμίδης 8, Καρβούνης, Δρίκος 2.

Γιώργος Παπαϊωάννου για την εφημερίδα «Συνείδηση»