Άλλη μια  νίκη ανόδου έκανε ο Αίολος Αστακού, ώστε μέσω της 2ης θέσης να εξασφαλίσει την άνοδο στη Β΄Εθνική, κερδίζοντας τον Ηρακλή  Κοζάνης με σκορ 78-66. Αντίθετα η Βόνιτσα έχασε από την Μεταμόρφωση στον Βόλο 83-76 και θα υποβιβαστεί στην ΕΣΚΑΒΔΕ. Ο ΑΟ Αγρινίου δεν αγωνίστηκε και το παιγνίδι κόντρα στην πρωτοπόρο Λάρισα θα διεξαχθεί εμβόλιμα την Τετάρτη 19 Απριλίου, στην έδρα του. Στα άλλα ματς του Ομίλου η Καστοριά επιβλήθηκε 78-60 του Πρωτέα Γρεβενών, τα Σιάτιστα 94-85 της Μελίκης, ενώ η   Καρδίτσα  πέρασε με 64-72 από την Κοζάνη κόντρα στους  Διόσκουρους και η Νίκη Βόλου  με 56-80 από τη έδρα του Πανεδεσσαϊκού.

Στο παιγνίδι με τον Ηρακλή  Κοζάνης ο  Αίολος Αστακού είχε την κυριαρχία σε όλους τους τομείς από την αρχή και πήρε  προβάδισμα που δεν άφηνε ελπίδες στους φιλοξενούμενους από την πρώτη περίοδο με 24-16 για να λήξει το ημίχρονο 51-37. Στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 64-50 και το 78-66 ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Για τον Αίολο Αστακο έπιαξαν Καραγεώργος 1, Πανάρας 13 (3), Σταμόπουλος 5 (1), Ψάλτου 15 (1), Πέτας, Θωνιάτης 4, Κακλαμάνος 4, Πάππος 15 (1), Χουλιαράς, Καλισώρας 9 (3), Λυμπάρης 8, Δουρούκης 4.

Στην βαθμολογία ΑΕ Λάρισας και Αστακός έχουν 42 βαθμούς αλλά η ομάδα της Θεσσαλίας έχει αγώνα λιγότερο, αυτόν με τον Α.Ο. Αγρινίου, ο ποίος με 35 βαθμούς είναι τέταρτος και πάνω απ’ αυτόν η  Καστοριά  με 39. Ακολουθούν η με  Μελίκη και  οι Διόσκουροι Κοζάνης με 33, Μεταμόρφωση Βόλου και  Καρδίτσα με 32, Ηρακλής Κοζάνης και Πρωτέας Γρεβενών με 31, Νίκη Βόλου και Σιάτιστα  με 30, η Βόνιτσα  έχει 27 και ο Πανεδεσσαϊκός 22.

Γιώργος Παπαϊωάννου για την εφημερίδα «Συνείδηση»