Ο Α.Ο. Αγρινιου επιδιώκει το πλασάρισμα στην τριάδα, αφού από νωρίς έδειξε πως ο στόχος της παραμονής είναι πολύ εφικτός, αλλά ο Α.Ο. Βόνιτσας δίνει την δική του μάχη για παραμονή. Σ’ αυτή την προσπάθεια των φιλοξενούμενων δε υπήρξαν περιθώρια από την ομάδα του Αγρινίου, που μετά το πρώτο 5λεπτο πάτησε γκάζι και…  εξαφανίστηκε στο σκορ. Η πρώτη περίοδος τελείωσε 20-11 και στη συνέχεια οι Τσατάλας (35 πόντους),  Μακρής (22 πόντους) και  Γκόβας (14 πόντους) ανέλαβαν να φορτώσουν ακόμα περισσότερο το αντίπαλο καλάθι. Έτσι το  ημίχρονο ολοκληρώθηκε  με είκοσι πέντε πόντους διαφορά (47-22) υπέρ των γηπεδούχων.  Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία, χωρίς  να στερήσει κάποιες όμορφες μπασκετικές στιγμές από τους θεατές και χρήσιμα συμπεράσματα από τον (πάντα) απαιτητικό Γιάννη Διαμαντάκο.

Δεκάλεπτα: Α: 20-11 Β:27-15 Γ:22-11 Δ:26-22

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ(Διαμαντάκος): Παναγιώτου, Τρομάρας, Τσατάλας 35, Σταμούλης 1, Πατσέας 2, Σταμουλάκης 4, Μήτσου 11(2), Μουχάκης, Γεωργούλας 6, Μακρής 22, Γκόβας 14(3)

Α.Ο. ΒΟΝΙΤΣΑΣ (Μπαλάσκας): Μπουρσινός, Μάρης 1, Μαζαράκης 4, Μανδαλάκης 23, Πέρλης 3, Κακιούζης 9(2), Κορόζης, Αρέθας 16(2), Τσιτσώνης 6(2), Παπανελλόπουλος