Χαμόγελα στον Παναιτωλικό, «καμπανάκι» στον ΟΦΗ…

Όρθιος στο «Γεντί Κουλέ» ο Παναιτωλικός! Η ομάδα του Μάκη Χάβου αναχαίτισε με σχετική άνεση τον ΟΦΗ και με το τελικό 1-1 πήρε τον εκτός έδρας βαθμό στην πρεμιέρα.

Η ομάδα του Αγρινίου κατάφερε να αποδράσει με κέρδος από το «Γεντί Κουλέ», καθώς με το τελικό 1-1 απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας και μάλιστα με σχετική άνεση, σε ένα ματς που επέβαλε πλήρως τον δικό της ρυθμό.

Το σκορ άνοιξε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μάζουρεκ με πέναλτι (χέρι του Βούρου), ωστόσο σε μία αγωνιστική… έκλαμψη των Κρητικών στο 60’, ο Νέιρα που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή, το σύνολο του Γιώργου Σίμου «έσωσε» τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η εικόνα του ΟΦΗ ήταν άκρως ανησυχητική, ειδικότερα από τη στιγμή που την Πέμπτη αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Το ματς

Παραπλανητική η έναρξη του αγώνα, καθώς ο ΟΦΗ άρχισε να πιέζει έντονα και μάλιστα μόλις στο 5’, υποχρέωσε τον Τσιγγάρα σε λάθος, καθώς ουσιαστικά… πάσαρε στον Φιγκεϊρέδο, αλλά ο τελευταίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ με τον Κνετ. Όσο περνούσε η ώρα, ο Παναιτωλικός ισορροπούσε, έχασε στο 14’ μία καλή στιγμή με τον Ματσόλα, αν και ο Κνετ στο 21’ αναγκάστηκε και πάλι να κατεβάσει τα… ρολά σε σουτ του Ναμπί μέσα από την περιοχή.

Όλα έδειχναν ότι το πρώτο ημίχρονο θα ολοκληρωθεί στο 0-0, αλλά οι Αγρινιώτες στάθηκαν τυχεροί, καθώς ο Βούρος στην προσπάθειά του να απομακρύνει βρήκε την μπάλα στο απλωμένο του χέρι και έπειτα από εξέταση VAR, δόθηκε σωστά το πέναλτι.Την ευθύνη ανέλαβε ο Μάζουρεκ που νίκησε τον Βάτερμαν για να ανοίξει το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος θα περίμενε κανείς την αντίδραση του ΟΦΗ, ωστόσο πρώτον το επίπεδο ετοιμότητας των Κρητικών δεν είναι υψηλό αυτή την περίοδο και δεύτερον ενδεχομένως και ο πήχης να είναι αρκετά ψηλά από πέρυσι. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Σίμου χρειάστηκε μια έκλαμψη για να σκοράρει.

Στο 60’ ο Νέιρα που μόλις είχε περάσει στο ματς βρήκε τον Βαζ, εκείνος γύρισε την μπάλα, ο Φιγκεϊρέδο την άφησε να περάσει από τα πόδια του και ο Νέιρα πλάσαρε για το 1-1, ολοκληρώνοντας μια εκπληκτική συνεργασία.

Στο υπόλοιπο του ματς, δεν συνέβη το παραμικρό. Ο Παναιτωλικός με μεγάλη ευκολία κρατούσε τον ΟΦΗ μακριά από την περιοχή του και παράλληλα δεν τον άφηνε να βρει ρυθμό, ωστόσο από την πλευρά του, ούτε αυτός κατάφερε να απειλήσει.