Ύστερα από τρεις σειρές αγώνων μπαράζ μεταξύ Ολυμπιακού  Παναιτωλίου,   ΑΟ Αρχοντοχωρίου (φωτο) και ΑΕ Παλαιοπαναγιάς η ομάδα του Ξηρομέρου ήταν αυτή που παρέμεινε στην Β΄ΕΠΣΝΑ, μετά από ένα «επεισοδιακό» ως προς την εξέλιξη του αγώνα  κόντρα στους ερυθρόλευκους.

Ο έξτρα  αγώνας κατάταξης ανάμεσα σε ΑΟ Αρχοντοχωρίου και Ολυμπιακό  Παναιτωλίου, στο Νεοχώρι, ανέδειξε νικητή τον ΑΟ με σκορ 1-0 στην παράταση. Μετά το 0-0 της κανονικής διάρκειας το Αρχοντοχώρι σκόραρε στις αρχές της παράτασης (σκόρερ ο  Μιχάλης Καλλιμάνης στο 109΄)  και το Παναιτώλιο έχασε μεγάλη ευκαιρία από τα 11 βήματα (στο 121ο λεπτό!)  να οδηγήσει το ματς στα πέναλτι. Για την ακρίβεια ο Ολυμπιακός  κέρδισε πέναλτι με τον Στάικο και στην   εκτέλεση του Μάκου η μπάλα  εξοστρακίστηκε στο δοκάρι!

Έτσι οι νεοφώτιστοι στην Β΄ΕΠΣΝΑ θα συνεχίσουν και την επόμενη σεζόν, προφανώς στον τρίτο Όμιλο, ενώ το Παναιτώλιο γνωρίζει δεύτερο υποβιβασμό σε δύο χρόνια…