Συνεχίστηκαν την Κυριακή τα μπαράζ της Β΄ΕΠΣΝΑ και τα πιο… ιδιότυπα play out της Α΄ΕΠΣΝΑ, με την αναμέτρηση της Δόξας Καινουρίου και του Άρη Αιτωλικού, στην Αμφιλοχία με τυπικά γηπεδούχο την Δόξα. Τα αποτελέσματα είχαν σε μεγάλο βαθμό το στοιχείο της έκπληξης.

Ειδικά στην αναμέτρηση Δόξας και Άρη με την έκταση της νίκης των κιτρινόμαυρων. Η ομάδα του Αιτωλικού νίκησε 0-3 και πλέον χρειάζεται μία ισοπαλία την Τετάρτη στο ίδιο γήπεδο, ως τυπικά γηπεδούχος.  Ο Άρης προηγήθηκε με τον Ζέρβα στο 14΄, αλλά έχασε με αποβολή  (δεύτερη κίτρινη κάρτα)  τον  Ζηνεμπή στο 17΄. Και όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμα, αλλά στο  1ο λεπτό  της επανάληψης με σκόρερ ξανά  το Ζέρβα το διεύρυνε.  Τρίτο γκολ για τον Άρη με τον  Γιώργο Φράγκο στο 81΄ και η ομάδα του βρίσκεται πια σε θέση φαβορί για την παραμονή.

Στα play offs της Β΄Κατηγορίας το Σάββατο ο ΠΑΟ Καλυβίων και η Θύελλα Παραβόλας ήταν ισόπαλοι 2-2, ενώ ο Ηρακλής Αστακού νίκησε δύσκολα με 1-0 την ΑΕ Βάλτου και στα play out ο Κεραυνός Ποταμούλας με 1 – 0 της Α.Ε. Αγίου Δημητρίου.

Την Κυριακή για τον 1ο Όμιλο ο Αλικυρναϊκός Αγίου Θωμά, ως τυπικά φιλοξενούμενος στο Ενωσικό πήρε ισοπαλία από την Ένωση Ευηνοχωρίου για τα play offs. Ο Αλικυρναϊκός προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, είχε και δοκάρι στην επανάληψη με το σκορ  στο 0-1, αλλά η Ένωση ισοφάρισε  με τον  Φλωρόπουλο. Μάλιστα ήταν η πρώτη φορά φέτος που η ομάδα του Ευηνοχωρίου δεν νίκησε αυτή του Αγ. Θωμά.

Νίκη στα play out  και για τον Αστέρα Κεφαλοβρύσου με 2-0 επί του  τον Τρίκαρδου  Κατοχής, οπότε με μια ισοπαλία παραμένει στην Κατηγορία. Ο Ανδρεάκης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 20΄, ο Τρίκαρδος  είχε δοκάρι στη συνέχεια και Αλέξανδρος Φούντας στο 85΄πέτυχε το δεύτερο γκολ του Αστέρα.