Ο Ομηρος Νεοχωρίου νίκησε τον Ολυμπιακό Παναιτωλίου, απέδωσε καλό ποδόσφαιρο, αλλά έχασε πολλά  γκολ. Πάντως η ισοπαλία στο ντερμπύ της Ναυπάκτου  του δίνει τη ευκαιρία να πιάσει την ΑΕΜ στην κορυφή, εφόσον βέβαια κερδίσει την Τετάρτη το εξ αναβολής παιγνίδι στο Αιτωλικό.

ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ

2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΟΥ

1

Οι «πράσινοι» του Νεοχωρίου είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και θα μπορούσαν να πάνε το σκορ σε… άλλα επίπεδα, εάν ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Μάλιστα έκανε ντεμπούτο ο Βασίλης Μεταξούλης και όχι μόνο αυτό, πέτυχε και το δεύτερο τέρμα της ομάδας του.

Οι ευκαιρίες ξεκίνησαν από το 6ο λεπτό με σουτ του  Λαγού στο οριζόντιο δοκάρι, στο 7΄ σουτ του Καρύμπα άουτ, στο 15' διαγώνιο σουτ από τον Αποστολίδη άουτ και στο 20΄ σουτ του Λαγού πέρασε δίπλα από το «παράθυρο» της εστίας.  Στο 31' ο Κατσαβοχρήστος απέκρουσε κόρνερ το σουτ του Λαγού, στο 34' η  κεφαλιά του Καλύβα σύριζα άουτ, λίγο μετά ο Σεραφίγγος προ του  Κατσαβοχρήστου καθυστέρησε και έσωσε ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, στο 37΄ο Λαγός δεν μπόρεσε να βάλει τη μπάλα μπροστά του με το κεφάλι και να σκοράρει,  στο 40' ο  Μεταξούλης έκανε προσωπική ενέργεια και  σουτ λίγο άουτ, όπως και στο 42΄, οπότε το ημίχρονο τελείωσε χωρίς γκολ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με απ' ευθείας  φάουλ του Καρύμπα που απέκρουσε κόρνερ ο Κατσαβοχρήστος, ενώ στο 55΄μπλόκαρε νέο φάουλ του ίδιου παίκτη. Το σκορ άνοιξε δύο λεπτά αργότερα με «ασίστ» του Μεταξούλη που σέντραρε από δεξιά και ο Σεραφίγκος από την απέναντι  γωνία  της μεγάλης περιοχής με μονοκόμματο  σουτ πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ.  Στο 60΄ ο Αγγέλης κοντά στο γκολ, αλλά «κατάφερε» με το κεφάλι να στείλει τη μπάλα προς τα πίσω και στο επόμενο λεπτό είχε σουτ άουτ.  Στο 64΄οι αμυντικοί του Ολυμπιακού πρόλαβαν πριν τη γραμμή σουτ του Καλύβα, ενώ στο 65' απείλησαν οι φιλοξενούμενοι για πρώτη φορά, με τον Φάτσαλη. Δεν άργησε να γίνει το 2-0, όμως, από σουτ του Μεταξούλη.

Ο  Κατσαβοχρήστος στη συνέχεια απεσόβησε τρίτο γκολ από τον Αποστολίδη, το έκανε και σε σουτ από τον Αγγέλη και το Παναιτώλιο μείωσε με τον Παναγιωτόπουλο στο 85΄, μετά από άστοχη έξοδο του Λιαπίκου και κακές αντιδράσεις των αμυνομένων. Βέβαια οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τις προϋποθέσεις να κυνηγήσουν κάτι παραπάνω και το ματς ολοκληρώθηκε με διαγώνιο άστοχο σουτ του Λαγού.

ΟΜΗΡΟΣ  (Δημήτρης Θεοδοσίου): Λιαπίκος, Μπαλαούρας, Στραβοδήμος (58' Καβαλιέρης), Κάκκος, Γατσώρης, Καλύβας, Λαγός, Αποστολίδης, Μεταξούλης (72' Βαλτογιάννης Σ.), Καρύμπας, Σεραφίγγος (58' Αγγέλης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Αλέξανδρος Ψυλιάς): Κατσαβοχρήστος, Λαμπρακόπουλος (58' Καραπάνος), Μπουκουβάλας, Παναγιωτόπουλος, Παπαντωνίου, Καγκαράς, Πανταζή, Πατλιάς (80' Κοντούσιας), Αφαλωνιάτης (71' Βάτσιος), Μπιτσικώκος, Φάτσαλης.

Φωτο: «Φίλοι Ομηρου Νεοχωρίου» στο facebook