Βαβάτσικος και Γκάτσης είναι οι παίκτες βαρόμετρο για την Α.Ε. Μεσολογγίου, δύο ποδοσφαιριστές που κόντρα στον Αχέροντα Καναλακίου δεν έδωσαν τις λύσεις που έχουν «συνηθίσει» την ομάδα τους, η οποία έμεινε στο 0-0  και – κατά τις εκτιμήσεις- η άνοδος θα «απαιτεί» νίκη μέσα στο Καναλάκι την 6η Αγωνιστική. Ο Γκάτσης είχε πολλή διάθεση, αλλά όταν ένας επιθετικός του δικού του βεληνεκούς χάνει δύο τρανταχτές ευκαιρίες… Ο δε Βαβάτσικος ήταν γενικά σε κακή μέρα και με την αποβολή του στο 74΄ τα έκανε…. μούσκεμα.

ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ

0

ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ

0

Συνολικά η ΑΕΜ ήταν καλύτερη, είχε πιο πολλές φάσεις, αλλά και ο φιλοξενούμενος για όλο σχεδόν το δεύτερο μέρος έπαιζε  με παίκτη λιγότερο. Η ομάδα του Καναλακίου την… γλίτωσε το 4΄όταν ο Μιχαλόπουλος  έκανε  την εξαιρετική  σέντρα από  δεξιά κι ο Γκάτσης από πολύ κοντά σούταρε ψηλά κι άστοχα, σε μεγάλη ευκαιρία που δεν έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Πάντως οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο 15λεπτο κρατούσαν πιο εύκολα τη μπάλα, την είχαν οριακά περισσότερο στην κατοχή τους και δεν επέτρεπαν  στους «κανονιέρηδες» να κάνουν επιθέσεις. Η ΑΕΜ πήρε μέτρα στη συνέχεια, αλλά το παιγνίδι της ήταν άτολμο απέναντι σε  καλά οργανωμένη αμυντική λειτουργία των αντιπάλων της. Οι παίκτες του Βέκιου μετά το 15λεπτο οπισθοχώρησαν και ασκούσαν πίεση λίγο πριν τη μεσαία γραμμή, με την πρώτη ζώνη άμυνας.

Η δεύτερη ζώνη άμυνας είχε πάντα σωστή απόσταση και χώροι  δεν υπήρχαν με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μην  γίνονται απειλητικοί σε ικανοποιητικό βαθμό. Αρκετά «διαβασμένοι» οι φιλοξενούμενοι, ήξεραν πώς να εξουδετερώσουν τις συνεργασίες των παικτών της ΑΕΜ, οι οποίοι με τη σειρά τους δεν έβρισκαν τρόπους. Δεν υπήρξαν οι ατομικές ενέργειες, αλλά κυρίως απουσίαζε η ταχύτητα  σκέψης και επιλογών.

Όσο για τις φάσεις στα καρέ,  στο 27΄ ο Γκάτσης πάλεψε μέσα στην περιοχή  και πήγε να γίνει επικίνδυνος, αλλά κόπηκε τελικά,  στο 30΄ ο Βαβάτσικος επιχείρησε το σουτ παρότι κλεισμένος και με κακή ισορροπία κι έφυγε άουτ, ενώ στο 32΄ ο  Δερβίσης μέσα σε αντιπάλους βρήκε διάδρομο να σουτάρει δυνατά στη κλειστή γωνία από πλάγια δεξιά, αλλά  ο Καραπιπέρης απέκρουσε με το αριστερό του πόδι. Τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο 45λεπτο, όταν ο Μιχαλόπουλος βρήκε χώρο για μπάσιμο και σέντρα από δεξιά κι ο Μπάκας έδιωξε πριν το κεφάλι του Γκάτση.

Η επανάληψη ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΜ αφού στο 46΄ ο Γκόλιας έσπρωξε εκτός  φάσης τον Αντωνόπουλο κι αποβλήθηκε. Το αριθμητικό πλεονέκτημα της ΑΕΜ δεν ήταν αισθητό, όμως, καθώς οι πλάγιοι παίκτες δεν είχαν «καθαρό μυαλό»  και στον άξονα  δεν υπήρχε παίκτης να πάρει πρωτοβουλίες. Στην καλύτερη στιγμή του Βαβάτσικου, στο 57΄, που βρήκε με συστημένη σέντρα αριστερά τον Γκάτση, εκείνος παρότι πάτησε καλά αστόχησε στην κοντινή κεφαλιά και «πέταξε» μία από τις λίγες μεγάλες ευκαιρίες. Στο 62΄ο Δερβίσης επιχείρησε πολύ καλό μακρινό συρτό σουτ,  ελάχιστα άουτ.  Στο 71΄ ο  Γκάτσης κοντρόλαρε με το στήθος αλλά το γυριστό σουτ ήταν κακό και λίγο μετά αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία  με την αποβολή του Βαβάτσικου:  κάπως…  τραβηγμένη δεύτερη κίτρινη κάρτα, σε ένα επιπόλαιο και αχρείαστο σπρώξιμο του παίκτη της ΑΕΜ. Στο 80΄ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Λαγού με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Δερβίση, αλλά οι γηπεδούχοι δεν ήταν στη μέρα τους. Δίσταζαν ακόμα και να «γεμίσουν» στην περιοχή κι όταν το έκαναν ήταν με άσχημα κτυπήματα. Στο 93΄ ζήτησαν πέναλτι για τράβηγμα στον  Γκάτση, αλλά δεν υπήρχε τίποτα...

Α.Ε.Μ.  (Βασίλης Ξανθόπουλος): Δουλιώτης, Θεοδωρίδης, Αντωνόπουλος, Πασπαλιάρης Γ., Γαρούφης, Ντζιμάνης (83΄ Νικολόπουλος), Μιχαλόπουλος (83΄ Πέκεζ), Γκάτσης, Γαβρίνας (78΄ Πασπαλιάρης Ι.), Βαβάτσικος, Δερβίσης.

ΑΧΕΡΩΝ  (Νίκος Βέκιος): Καραπιπέρης, Κώστας, Νόνας, Μπάκας, Μήτσης, Τσουγκάρης (91΄ Νταής), Σιώρος, Τζίμας Ι., Γκόλιας, Λουκούμης (68΄ Λαγός), Βασιλείου (63΄ Τζίμας Θ.).