Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕ Μεσολογγίου μπόρεσε να πάρει προβάδισμα ασφαλείας και να φτάσει τελικά στη νίκη, κόντρα στη γηπεδούχο Φλόγα Παλαιομάνινας, στο γήπεδο Δοκιμίου. Το αποτέλεσμα αυτό την διατήρησε πρώτη και λόγω  της ισοπαλίας του Ναυπακτιακού αυξήθηκε η διαφορά από το δεύτερο, ο οποίος πλέον είναι ο Όμηρος. Ωστόσο οι ηττημένοι νεοφώτιστοι έκαναν πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, μείωσαν, είχαν δοκάρι και χαμένο πέναλτυ.

Η φυσιογνωμία του αγώνα

Με το ξεκίνημα του αγώνα η Φλόγα επιχείρησε να πιέσει στην άμυνα της ΑΕΜ, να εκμεταλλευτεί αδυναμίες της εκεί και παράλληλα να ξεπεράσει έτσι την δική της αδυναμία να επιτεθεί κερδίζοντας τη μάχη της μεσαίας γραμμής. Μετά από ένα 15λεπτο περίπου με αυτή την εικόνα και ενώ οι φιλοξενούμενοι άντεξαν, άρχισαν να παίρνουν πια την κατοχή της μπάλας με τον Βαβάτσικο να δεσπόζει και να γίνεται ο «ενορχηστρωτής». Πάντως οι άμυνες ήταν ανθεκτικές και φαίνονταν πως οι «κανονιέρηδες» υπερείχαν στις εκτελέσεις των στατικών φάσεων. Κάπως έτσι άνοιξε το σκορ η ομάδα του Μεσολογγίου, που στο μεταξύ κρατούσε περισσότερο τη μπάλα στα πόδια της. Μετά το 0-1 οι γηπεδούχοι φάνηκαν να χάνουν τα κουράγια τους και η ΑΕΜ με τους πιο έμπειρους παίκτες της απειλούσε με δεύτερο γκολ. Το πέτυχε σε μια ακόμα συνεργασία με.. κλειστά ματιά από Βαβάτσικο  - Γκάτση και ιδανικό τελείωμα του τελευταίου.

Όλα πια ήταν αντίξοα για τη Φλόγα εκτός από τα ψυχικά αποθέματα και τις διορθωτικές κινήσεις, όπως αποδείχθηκε. Ο Μιμηγιαννης πέρασε τον Μακρή στα χαφ, κίνηση που απελευθέρωσε τον Καντάνη, ο οποίος στην επανάληψη είχε μεγάλη συμβολή επιθετικά. Από στατική φάση μείωσαν το σκορ οι γηπεδούχοι και είχαν στη συνέχεια αρκετό χρόνο για να ισοφαρίσουν. Πήραν για τα καλά τον έλεγχο του αγώνα και η ΑΕΜ είχε πια παθητικό ρόλο, χάνοντας την φρεσκάδα και τις συνεργασίες. Όμως η ομάδα της  Παλαιομάνινας δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες και ο Κόκκαλης ήταν ο μοιραίος παίκτης. Είχε δοκάρι σε φάση που δημιουργήθηκε όμως χάρει στη δική του ικανότητα, αλλά στη συνέχεια έχασε πέναλτυ και μαζί η ομάδα του τον ένα τουλάχιστον βαθμό.  Με την αλλαγή που είχε κάνει ο Ξανθόπουλος λίγο πριν πέρασε τον Βαβάτσικο στη κορυφή της επίθεσης και στο 84΄ο Μιμηγιάννης άφησε με τρεις παίκτες την άμυνά του για να γίνει η τελική επίθεση. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά πίεζε και ο χρόνος, δεν είχαν πάντα «καθαρό μυαλό», δεν μπόρεσαν να αλλάξουν γρήγορα τη μπάλα κοντά στην περιοχή του Δουλιώτη και μοιραία δεν έκαναν μεγάλες φάσεις.

Το «κλειδί» του αγώνα

Το χαμένο πέναλτυ και το δοκάρι του Κόκαλη στέρησαν από την ομάδα της Παλαιομάνινας ένα δεύτερο γκολ, τον οποίο θα έκανε το 2-2 και θα άλλαζε τη ροή του αγώνα. Επίσης ήταν κομβική παράμετρος ότι η ΑΕΜ μπόρεσε να αντεπεξέλθει όταν η Φλόγα πίεσε μέσα στην αντίπαλη άμυνα στην αρχή του αγώνα.

Ο κορυφαίος

Ο Βαβάτσικος έκανε ξανά τη διαφορά. Μετά το 15λεπτο του αγώνα πήρε στις στις πλάτες του την ΑΕΜ και την έβγαλε στην επίθεση, εξουδετερώνοντας έτσι την πρόθεση των γηπεδούχων να πιέζουν ψηλά. Οι εκτελέσεις του στις στατικές φάσεις ήταν «φαρμάκι» για τους αμυνόμενους και τα δικά του πόδια σέρβιραν τα δύο γκολ των «κανονιέρηδων». Ακόμα και στα τελευταία λεπτά έδωσε λύσεις με το κράτημα της μπάλας, όταν η Φλόγα ήθελε να κάνει τις τελευταίες επιθέσεις της.

Το πρόβλημα

Στη Φλόγα του πρώτου ημιχρόνου ήταν εμφανής η απουσία του παίκτη που θα κρατήσει και θα διαχειριστεί τη μπάλα στα χαφ. Στο δεύτερο ημίχρονο απλά βελτιώθηκε ως ένα βαθμό αυτό το πρόβλημα. Άλλωστε οι νεοφώτιστοι είναι ομάδα που είχαν συνηθίσει να δίνει λύσεις στο χώρο αυτό ο Καρύμπας.

Τα σφυρίγματα

Ρεσιτάλ διαιτησίας από τον Παναγιωτόπουλο σε ένα ματς με σημαντικό βαθμό δυσκολίας. Δύσκολα θα βρεθεί φάση που του ξέφυγε, είχε σίγουρα σφυρίγματα, σωστή εφαρμογή στο πλεονέκτημα. Στον πειθαρχικό έλεγχο ήταν δίκαιος και είχε την «ευκαμψία» να μην υπάρξει ένταση στους ποδοσφαιριστές. Άριστοι και οι βοηθοί.

ΣΤΑ… ΚΑΡΕ

20΄ Από κάθετη εκτέλεση φάουλ του Βαβάτσικου η κεφαλιά του Χονδρογιάννη προς τα πίσω ελάχιστα δίπλα απ’ το δοκάρι, κόρνερ.

30 Προσποιήσεις και σουτ του Μούτσα από τη περιοχή, ελάχιστα έξω.

32΄Από τη σέντρα του Κοντοπάνου, η κεφαλιά του Χονδρογιάννη, πάνω στον Δουλιώτη.

33΄ Σούτ από τον Κρούτη, ο Ρόκκος αποκρούει.

34 ' ΓΚΟΛ!!!  Ο Βαβάτσικος εκτελεί το κόρνερ και ο Πέκεζ με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για την ΑΕΜ.

40΄ Ο Μπαρμπαρούσης τη σέντρα από αριστερά, χαμηλή κοντινή κεφαλιά του Γκάτση στο πρώτο δοκάρι και εντυπωσιακή απόκρουση του Ρόκκου στην κλειστή γωνία, κόρνερ.

42΄Στην κάθετη εκτέλεση φάουλ του Βαβάτσικου ο Γκάτσης βγήκε μόνος τετ α τετ και  με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα ψηλά.

45΄ ΓΚΟΛ!!!  Ο  Βαβάτσικος βρήκε το χρόνο να πασάρει στον Γκάτση κι αυτός με κοντινό σουτ,  από δεξιά, στη κόντρα γωνία διπλασίασε  τα γκολ των φιλοξενούμενων.

55΄ Κεφαλιά πάσα του Κοντοπάνου και ο Καντάνης μόνος χάνει το έτοιμο γκολ, στέλνοντας τη μπάλα εκεί που έπεφτε ο Δουλιώτης.

56΄ ΓΚΟΛ!!!   Κόρνερ του Νούλα, κακή έξοδος του Δουλιώτη, ο Κουρσάρης πιο ψηλά απ’ όλους και μειώνει το σκορ με κεφαλιά.

59΄Σουτ του Γαβρίνα από καλή θέση, άουτ.

65΄Στο ύψος της περιοχής ο Κόκκαλης κάνει εκπληκτικά το απ’ ευθείας γυριστό χαμηλό σουτ, που εξοστρακίζεται στη ρίζα του δοκαριού.

67΄Δυνατή κεφαλιά του Κόκκαλη, ο Δουλιώτης σε σωστή θέση την εξουδετερώνει.

79΄Στη σέντρα του Κοντοπάνου ο Δερβίσης σταματά τη μπάλα με το χέρι και δίνεται πέναλτυ.

80΄Ο Κόκκαλης εκτελεί το  πέναλτυ χαμηλά και ο Δουλιώτης πέφτει σωστά στην αριστερή γωνία, όπου μπλοκάρει.

88΄ Αντεπίθεση της ΑΕΜ, ωραία μπαλιά του Γαβρίνα στον Βαβάτσικο κι  αυτός στο τετ α τετ νικήθηκε από την εκπληκτική απόκρουση του Ρόκκου.

92΄Δυνατό διαγώνιο σουτ του Κοντοπάνου, η μπάλα κάπου κοντράρει και περνάει ελάχιστα έξω από το δοκάρι.