Η Δόξα Καινουρίου είχε σε μέτρια μέρα αρκετούς παίκτες της, εντούτοις μπόρεσε να ισοφαρίσει την Ακαδημία που προηγήθηκε και να χάσει τρανταχτές ευκαιρίες για τη  νίκη, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ευηνοχωρίου να πάρει την ισοπαλία που την κρατά σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από την Δόξα. Σε κακή μέρα και οι διαιτητές με εύκολα λάθη.

ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ

1

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΥΝΟΧΩΡΙΟΥ

1

Ο διαιτητής Ματσούκας είχε τις καλές υποδείξεις στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ωστόσο έχασε πολλές σημαντικές φάσεις και μάλιστα εύκολες. Το ίδιο και οι βοηθοί Κασσαβέτης - Ροδάτος, με τον πρώτο να είναι ανεπίτρεπτα προκλητικός μετά τη λήξη, όταν οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονταν.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι στέκονταν καλύτερα, είχαν σαφή προσανατολισμό στο γήπεδο με την άμυνά τους συμπαγή και τους Κράνη – Κατσαβό να γίνονται επικίνδυνοι στην επίθεση. Και το Καινούριο "βοηθούσε"  σ’ αυτήν την τακτική. Πολλά λάθη στις πάσες στα χαφ, αρκετά «τσαφ» στην άμυνα και πολλές κακές εκτελέσεις στις στατικές φάσεις σε όλο το ματς. Αισθητή και πάλι η απουσία του Σωκράτη Τζωρτζόπουλου και η σωστή πάσα από τα χαφ με ηρεμία στο παιγνίδι.

Πάντως η Δόξα απείλησε πρώτη στο 3ο λεπτό με σέντρα του Δημήτρη  Τζωρτζόπουλου και αδύναμη κεφαλιά του Στρεμμένου από καλή θέση, για να μπλοκάρει εύκολα ο Μπράτσκας. Και στο 18΄στη μπαλιά του Κράνη από δεξιά η άμυνα της Δόξας αντέδρασε αργά, ο έμπειρος Κατσαβός είδε τον Ευθυμίου εκτός θέσης και με έξυπνο ψηλοκρεμαστό πλασέ άνοιξε το σκορ. Η Ακαδημία συνέχισε να «πατάει» πιο καλά και στο 25΄ έγινε προειδοποιητική διακοπή του ματς για 6 λεπτά,  επειδή φίλαθλος έβριζε τον α΄βοηθό Κασσαβέτη. Με την επανέναρξη του αγώνα οι γηπεδούχοι έβαλαν την ομάδα του Ευηνοχωρίου σε καθαρά παθητικό ρόλο. Στο 29΄το μακρινό δυνατό διαγώνιο σουτ του Κωνσταντίνου έφυγε άουτ, στο επόμενο λεπτό ο Τζωρτζόπουλος έκανε το κοντρόλ σε καλή θέση αλλά το σουτ ήταν αδύναμο και εύκολο για τον Μπράτσκα, όπως και του Στρεμμένου στο 34ο λεπτό. Και στο 43΄ο Ματσούκας αρνήθηκε καθαρό πέναλτυ στους γηπεδούχους: σε φάουλ του Τζωρτζόπουλου από δεξιά, ο Μπράτσκας έχασε τη μπάλα από το άλμα του Γιώτη κι ενώ ο Σαλμάς ήταν έτοιμος να σκοράρει σε κενή εστία ο Παναγιωτόπουλος τον τράβηξε δυνατά απ’ τη φανέλα,με αποτέλεσμα να αστοχήσει. Ήταν φάση για πέναλτυ και αποβολή. Οι φάσεις του ημιχρόνου, στο οποίο ο διαιτητής κράτησε πολύ λιγότερες καθυστερήσεις, τελείωσαν με εκτέλεση φάουλ του Τζωρτζόπουλου και καλό αλλά αδύναμο «τακούνι» του Γιώτη  στα χέρια του τερματοφύλακα της Ακαδημίας.

Μετά τα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι γηπεδούχοι άρχισαν να ξαναπαίρνουν για τα καλά τα ηνία, με σημείο αναφοράς τον Κακούρη (είχε μπει στο 40΄) που είχε πολλά τρεξίματα, αλλά απρόσεκτες πάσες και μπαλιές. Το δυνατό σουτ του Σαλμά στο 51΄παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Μπράτσκα στη γωνία του και έδιωξε κόρνερ, ενώ στο 57ο λεπτό η Δόξα ισοφάρισε: ο Στρεμμένος εκτέλεσε το κόρνερ από  αριστερά κι ο Κωνσταντίνου αφού πάτησε καλά και δυνατά, κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα με τρομερή κεφαλιά.

Η ομάδα του Γιάννη Μακρή επεδίωκε πλέον την πλήρη ανατροπή του σκορ. Στο 63΄μετά από στατική φάση οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να διώξουν και ο Γιώτης έπιασε το γυριστό σουτ λίγο πάνω από τα δοκάρια. Πάντως η Ακαδημία μετά το 1-1 έδειχνε διάθεση να γίνει πιο επιθετική, με άξονα τον Κράνη, ο οποίος στο 67΄έκανε ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ, αλλά ο Αυγέρης έδιωξε σε κόρνερ. Μεγάλη ευκαιρία της Δόξας στο  70΄, όταν σε δυνατή χαμηλή σέντρα - σουτ του Στρεμμένου ο Καρρόπουλος από πολύ κοντά δεν έστειλε τη μπάλα στην κενή εστία, ούτε την πρόλαβε ο Γιώτης και στο επόμενο λεπτό σε διαγώνια μπαλιά του  Μπλάνη ο Γιώτης δεν έκανε το καλό  κοντρόλ .

Στο 87΄ευκαιρία για την Ακαδημία όταν ο Μαντέλος σε ευνοϊκότατη θέση και μόνος έπιασε «αέρα», αλλά και στο 88΄ο Καρρόπουλος των γηπεδούχων σούταρε διαγώνια, μέσα από την περιοχή και ελάχιστα ψηλότερα από την εστία. Στο 90΄αποβλήθηκε με δεύτερη  κίτρινη ο  Παναγιωτόπουλος και με το τέλος του ματς ο διαιτητής δέχθηκε πολλά παράπονα (φωτο) των γηπεδούχων, ενώ κάποιοι εξ αυτών τον προστάτευαν για να μην υπάρξουν προβλήματα…

ΔΟΞΑ  (Γιάννης Μακρής): Ευθυμίου, Σούζα (62΄Καρρόπουλος), Κωνσταντίνου, Μπισμπίκης, Γκορόγιας (40' Κακούρης), Σαλμάς, Στρεμμένος,  Τσίρκας (46΄Αυγέρης),  Τζωρτζόπουλος Δ., Μπλάνης,Γιώτης.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Δημήτρης  Ξηρός):  Μπράτσκας, Κοκκόρης, Διαμαντόπουλος, Παπουτσόπουλος, Μαντέλος, Ντζελέπης, Κατσαβός (82' Αποστολόπουλος), Πασπαλιάρης (68΄ Τριώτης), Κράνης, Κοντος (56΄ Μάνθος), Παναγιωτόπουλος.