Φωτο απ’ το ματς του πρώτου γύρου

Να μην την «πατήσει» ήθελε ο Απόλλωνας Δοκιμίου κόντρα στην γηπεδούχο Ακαδημία Ευηνοχωρίου, η οποία ήταν αήττητη για τέσσερα ματς στην έδρας της και σ’ αυτό ευνόησε πολύ τους φιλοξενούμενους ότι η αναμέτρηση γίνονταν στο Ενωσιακό γήπεδο του Μεσολογγίου. Πέρα από κει, όμως, η ομάδα του Πάνου Τούρκα μπόρεσε να κάνει στο γήπεδο όσα χρειάζονταν, ώστε να μετατρέψει σε εύκολο απόγευμα το παιγνίδι αυτό. Ίσως βοήθησε και η ροή του αγώνα, ωστόσο ήταν χαρακτηριστικό ότι όλοι οι παίκτες των φιλοξενούμενων είχαν εξαιρετική απόδοση.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ

1

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ

5

Πρώτα απ’ όλα ξεκίνησε με γκολ απ’ τα αποδυτήρια, αφού στο πρώτο κιόλας λεπτό σκόραρε με πλασέ του Σπυριλιώτη. Ένα ακόμα αβαντάζ για το Δοκίμι σε όλο τον αγώνα υπήρξε το γεγονός ότι απέδωσαν οι στατικές φάσεις. Έτσι έγινε και τον 0-2 στο 15΄, αν και στο γκολ αυτό οι άμυνα της Ακαδημίας αδράνησε σε μεγάλο βαθμό: σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φώτη Κορομηλά η  μπάλα περασε από αμυνόμενους και επιτιθέμενους, καταλήγοντας στα δίχτυα. Λίγο πριν το ημίωρο ο Σπυριλιώτης είχε δοκάρι  και πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Ευηνοχωρίου μείωσε και ήταν ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα. Ο Σίμος (όπως και στο  Αιτωλικό) δεν απομάκρυνε σωστά, επωφελήθηκε ο  Χρήστος Παναγιωτόπουλος και σκόραρε. Ο Απόλλωνας μπορούσε να πάρει ξανά προβάδισμα ασφαλείας στο πρώτο 45λεπτο, αλλά τελικά το πέτυχε με το «καλημέρα» της επανάληψης… κόβοντας τα  πόδια των γηπεδούχων, οι οποίοι έκαναν συνεχόμενα λάθη. Σκόρερ του 1-3 ήταν ο Χρήστος Κορομηλάς και ο Σπυριλιώτης στο 54΄ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ. Ο Γιαννοκώστας ήταν αυτός που διαμόρφωσε το  τελικό 1-5 για τον Απόλλωνα και έδωσε διαστάσεις συντριβής στην ήττα των γηπεδούχων.

.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Δημήτρης Ξηρός): Μπράτσκας, Κοκκόρης (70΄Παπουτσόπουλος), Διαμαντόπουλος, Παναγιωτόπουλος Α., Ντζελέπης, Πασπαλιάρης, Παναγιωτόπουλος Χ. (70΄Κούστας), Μάνθος, Κράνης, Κοντός, Κατσαβός (72΄Τριώτης).

ΑΠΟΛΛΩΝ  (Πάνος Τούρκας) Σίμος, Παναγιωτόπουλος, Τσακανίκας Ι., Δαλαγιώργος, Αθανασίου Α., Γιαννοκώστας, Κορομηλάς Χ. (83΄Κορομηλάς Χ.), Βαμβακάς (87΄Φλώρος), Αθανασίου Ν. (73΄Ζαχαράκης), Κορομηλάς Φ., Σπυριλιώτης.