Καλύτερος από τον Θέρμιο Απόλλωνα ο Αετός Σταμνάς τον νίκησε χάρει σε γκολ που πέτυχε ο Παναγιώτης Γούλας και οι νικητές αυξάνουν πλέον τις πιθανότητες για παραμονή με το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο.

ΑΕΤΟΣ ΣΤΑΜΝΑΣ

1

Ν. ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ

0

Η ομάδα της Σταμνάς έβγαλε για έναν ακόμα αγώνα αυταπάρνηση στο γήπεδο και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανώτερη. Δείχνει ικανή να παλέψει για την παραμονή, αλλά πάλι είχε δύο τραυματισμούς (Τηλεμάχου και Κουκογιάννης), ο δε Κώστας Τάκος αναγκάστηκε να περάσει ξανά  τον  τερματοφύλακα Σαμαρά ως αλλαγή στην άμυνα.  Ο Απόλλωνας είχε πρόβλημα στους  αμυντικούς μέσους, δεν έδειχνε σωστούς   προσανατολισμούς στο ματς και  οι γηπεδούχοι άρχισαν να κάνουν φάσεις από νωρίς. Στο 2΄ο Κουκογιάννης έκανε το γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, άφησε «άγαλματα» τους πάντες, αλλά ήταν ελάχιστα άστοχο. Ο Γούλας ήταν ο σκόρερ και πολύ καλός, αλλά έχασε ευκαιρίες στο τέλος  και θα μπορούσε να γίνει μοιραίος. Κορυφαίος του Αετού ο Βλαχογιάννης που έπαιζε πίσω από τον φουνταριστό Τηλεμάχου και οι δύο τους (με τον Γούλα) συνεργάστηκαν  πολλές φορές. Σε δύο από αυτές έγιναν φάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Στο 20΄ο Γούλας βρήκε τον Βλαχογιάννη με κάθετη μπαλιά κι αυτός έκανε το διαγώνιο πλασέ, άουτ. Στο 32΄άλλαξαν οι ρόλοι τους και ο Γούλας με ψύχραιμο πλασέ, αν και πλάγια, σκόραρε για την Σταμνά. Οι εκτελέσεις του αριστεροπόδαρου Στεργίου της ομάδας του Θέρμου ήταν μόνιμα απειλή και σε μία από αυτές (35΄) από  φάουλ έστειλε τη μπάλα 15-20 εκατοστά έξω από τα γκολπόστ.

Ο Γιώργος Γιάκος στην επανάληψη άλλαξε τους αμυντικούς χαφ και τοποθέτησε εκεί τον Παπαστέλιο. Έτσι και με καλύτερο παίκτη τον Ψηφή ο Θέρμιος βελτιώθηκε, πήρε την κατοχή μπάλας αλλά δεν γίνονταν απειλητικός όσο χρειάζονταν. Ένα καλό σουτ από τον Παπαστέλιο στο 62΄ εξουδετερώθηκε δύσκολα από τον Μπότα, με διπλή προσπάθεια, στη καλύτερη στιγμή των φιλοξενούμενων. Ο σκόρερ στο 88΄και στο 91΄έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες, πανομοιότυπες, σε φάσεις τετ α τετ όπου αστόχησε ύστερα από μπαλιές του Βλαχογιάννη.

ΑΕΤΟΣ (Κώστας Τάκος): Μπότας, Χόντος,  Αλπέντζος, Τσιλιπάνος Γ., Τσιλιπάνος Σ., Γούλας, Κωστόπουλος, Μπαλάφας, Τηλεμάχου (72΄ Αθανασάκης), Βλαχογιάννης (90΄ Σαμαράς), Κουκογιάννης (25΄λ.τ. Γαντζούδης)

ΘΕΡΜΙΟΣ  (Γιώργος Γιάκος): Κούντρας, Κοκώνης Κ., Στεργίου,  Ράπτης, Κοκώνης Ευ. (61' Κόκκοτος Αδ.)., Μπέσσας (46΄ Κυριάκος), Κατσιμάρης, Παπαστέλιος, Μερσιώτης, Ψηφής, Καρβελάς.