Τους τρεις βαθμούς πήρε ο Αετός Σταμνάς με ένα καλό πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Ατρόμητο Αντιρρίου, οι οποίοι του επιτρέπουν να ελπίζει ότι  θα διεκδικήσει  την παραμονή στα play out. Ωστόσο ήταν γεγονός πως, λόγω απουσιών, δεν είχε τους παίκτες να αντέξει και εκτός του ότι επιστρατεύτηκαν… παλιοσειρές,  ο τερματοφύλακας Σαμαράς από ένα σημείο και μετά αγωνίστηκε ως αμυντικός.

ΑΕΤΟΣ ΣΤΑΜΝΑΣ

2

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ

1

Ο Αετός είχε ένα πολύ καλό 20λεπτο, στο οποίο πέτυχε τα δύο γκολ του. Στο 9΄ από κόρνερ του Κουκογιάννη ο Γαβριήλ Τσιλιπάνος με κεφαλιά σημείωσε  το 1 – 0 και στο 17΄ο Χόντος έκανε από αριστερά εξαιρετική  ενέργεια και γύρισε στον Βλαχογιάννη που πέτυχε το δεύτερο γκολ. Από το ημίωρο και μετά οι φιλοξενούμενοι διαπίστωσαν ίσως πως πρέπει να… το πάρουν αλλιώς, έδειξαν να «ζωντανεύουν», αλλά το α΄ημίχρονο ανήκε στον Αετό.

Στην επανάληψη  οι βετεράνοι Αθανασάκης και Γαντζούδης άρχισαν να κουράζονται περισσότερο, έγιναν αλλαγές από τον Τάκο και μεταξύ αυτών ο Τσούτσας που έχει να παίξει μεγάλο διάστημα, ενώ ο Σαμαράς άφησε την εστία για να δώσει τρεξίματα στα πλάγια της άμυνας και την υπεράσπιζε ο Μπότας. Ο Ατρόμητος χρησιμοποίησε και τον Βασίλη Κάκκο και τον νεαρό Πλυταριά, που ήταν πολύ καλός, με αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος αγωνιστικά. Στο 72΄το πλασέ του Βαρελά εξοστρακίστηκε στο  κάθετο δοκάρι, αλλά στο 79΄ο ίδιος παίκτης μείωσε το σκορ. Από εκεί και μετά το ματς έγινε «ροντέο» με την έννοια πως η μπάλα μεταφέρονταν πότε στη μία εστία και πότε στην άλλη. Το Αντίρριο ήθελε την ισοφάριση και η Σταμνά έβλεπε την ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη. Ο Παπαποστόλου το είχε πάρει… προσωπικά  και δεν ήθελε η ομάδα του να φύγει ηττημένη, με αποκορύφωμα ένα πολύ καλό σουτ έξω από την περιοχή στο 86΄, το οποίο απέκρουσε εκπληκτικά  ο Μπότας και κράτησε τη νίκη για τον Αετό.

ΑΕΤΟΣ (Κώστας Τάκος): Σαμαράς (90΄ Κουσκούνης), Αθανασάκης (68΄ Μπότας), Χόντος, Τσιλιπάνος Γ., Τσιλιπάνος Σ., Γαντζούδης (75΄ Τσούτσας), Αλπέντζος, Μπαλάφας, Τηλεμάχου, Βλαχογιάννης, Κουκογιάννης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Περικλής Παπαποστόλου): Χασαπογιάννης, Παπαποστόλου, Ρηγόπουλος, Πετσίνης, Κάκκος Δ., Νικολάου, Βαρελάς, Ράπτης (75΄ Γιαβρούτας), Γεράνιος (46΄ Πλυταριάς), Αλεξόπουλος, Καρακώστας (46΄ Κάκκος Β.).