Πραγματικά μεταμορφωμένη η Δόξα Καινουρίου μπήκε με επιτυχία στο 2015 και δείχνει πως θα παλέψει με πολλές πιθανότητες την παραμονή της στην Α΄Κατηγορία. Επικράτησε 4-3 του Προμηθέα Γαβρολίμνης, παρουσιάζοντας πολύ καλά στοιχεία σε πολλούς τομείς.

ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ

4

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΓΑΒΡΟΛΙΜΝΗΣ

3

Κατ’ αρχήν διέθετε και την ψυχολογία και την αγωνιστική ικανότητα να ανατρέψει πολύ γρήγορα το εις βάρος της σκορ. Ο Προμηθέας στο 6ο λεπτό προηγήθηκε με πέναλτυ του Αλμπάνη (φωτο κάτω), το οποίο είχε κάνει ο Κόκκαλης στον Γιαβρούτα. Οι παίκτες του Γιάννη Μακρή δεν σάστισαν και με προσεγμένες επιθέσεις σε δώδεκα λεπτά είχαν κάνει την ολική ανατροπή του σκορ. Σίγουρα βοήθησε και ο… Γκασούκας που στην ισοφάριση έχει μεγάλη ευθύνη. Στο 13' ο Σωκράτης  Τζωρτζόπουλος έκανε σουτ πολύ  έξω από την περιοχή και πλάγια δεξιά, η μπάλα κατευθύνθηκε στην κλειστή γωνία, αλλά ο τερματοφύλακας του Προμηθέα  αιφνιδιάστηκε. Το 2-1 όμως, στο 18', ήταν πολύ όμορφο γκολ. Ο  Τζωρτζόπουλος έκανε τη μπαλιά στον  Γιώτη κι αυτός από πολύ  πλάγια αριστερά μέσα στη περιοχή σκόραρε περίτεχνα στην απέναντι γωνία (φωτο κάτω). Η Δόξα πίεζε, αν και πλέον η εντολή ήταν να μην προωθούνται μαζικά οι παίκτες της, ειδικά οι κεντρικοί χαφ Μπλάνης και Κόκκαλης. Πάντως στο 28' μετά από όμορφη ομαδική ενέργεια και σέντρα του Στρεμμένου από αριστερά ο  Κόκκαλης  δεν έκανε καλό κοντρόλ για το τελικό σουτ. Στη συνέχεια δύο καλά σουτ από Κακούρη και Μπλάνη πέρασαν ελάχιστα έξω κι ένα ακόμα του Κακούρη στη κίνηση ήταν αδύναμο στα χέρια του Γκασούκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο μέσα σε τρία λεπτά σημειώθηκαν τρία γκολ και το σκορ έγινε 3-3. Στο 56' από εκτέλεση φάουλ του  Καλαβριζιώτη ο  Ευθυμίου  παρασύρθηκε από την κίνηση επιτιθεμένων και μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα του, αλλά  στο επόμενο λεπτό ο Κακούρης έκανε ατομική προσπάθεια και  σέντρα, η μπάλα πέρασε στο πίσω δοκάρι και  ο Στρεμμένος με πλασέ έκανε το 3-2. Ούτε αυτό κράτησε για πολύ αφού  στο  58' σε  σέντρα του Γεωργίου ο Γιαβρούτας με κεφαλιά ισοφάρισε ξανά. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και δεν...  διανοήθηκαν να χάσουν τους τρεις βαθμούς. Ήταν άλλωστε καλύτεροι σε όλο το ματς και στο 66΄ ο Γιώτης έκανε το 4-3,  αξιοποιώντας κεφαλιά πάσα του Τζωρτζόπουλου. Στη συνέχεια το ματς δεν «έκρυβε» φάσεις, καθώς η Δόξα είχε την σωστή αγωνιστική συμπεριφορά να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ.

ΔΟΞΑ (Γιάννης Μακρής): Ευθυμίου, Κόκκαλης Γ., Κωνσταντίνου, Μπισμπίκης, Γκορόγιας, Σαλμάς, Στρεμμένος (82΄ Κόκκαλης Α.),  Κακούρης (74΄ Σούζα),  Γιώτης (83΄Τσίρκας), Μπλάνης, Τζωρτζόπουλος Σ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Γκασούκας, Μπαλαμπάνης, Παγανιάς, Δημητρόπουλος, Καζανάς (72΄ Κυρίτσης), Μυλωνάς, Καλαβρουζιώτης, Καλαβριζιώτης, Παπακωστόπουλος, Γιαβρούτας (62΄Ταμπάκης),  Αλμπάνης (45 λ.τ Γεωργίου).