Τέσσερα γκολ πέτυχε η Φλόγα Παλαιομάνινας μέσα στο Παναιτώλιο, με καλύτερο παίκτη της τον νεοαποκτηθέντα Μικελάτο. Έδωσε γκολ σε συμπαίκτες του, ετοίμασε κι άλλα που τελικά χάθηκαν, έκανε μια φανταστική ενέργεια στο δεύτερο γκολ, χωρίς να σκοράρει τελικά ο ίδιος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΟΥ

0

ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ

4

Και στο Παναιτώλιο το γήπεδο ήταν «βαρύ» από τη βροχόπτωση και η κατάσταση επιδεινώθηκε στην επανάληψη μετά την έντονη βροχή στη διάρκεια του αγώνα. Στο ξεκίνημα δεν πήρε κάποια ομάδα τα ηνία, όμως οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να προηγηθούν στο 5ο λεπτό με πέναλτυ που οι ερυθρόλευκοι αμφισβήτησαν έντονα. Μάλιστα λίγο μετά στην κερκίδα σημειώθηκε σύρραξη, μεταξύ φιλάθλων, που κράτησε μερικά λεπτά. Η εσχάτη των ποινών καταλογίστηκε για ανατροπή του Φάτσαλη στον Καλοκαίρη και ο Ζαχαράκης ευστόχησε (φωτο). Οι φιλοξενούμενοι ήταν πια ανώτεροι και «έψαχναν» το δεύτερο γκολ, αλλά ο Μούτσα, ο Μακρής και ο Χονδρογιάννης από τα δύο μέτρα, δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Η «απάντηση»  του Ολυμπιακού ήταν στο 31΄, όταν ο Ρόκκος κράτησε το 0-1 σε σουτ του Πανταζή και πριν λήξει το ημίχρονο η Φλόγα είχε «καθαρίσει» το ματς. Στο 42΄ο Μακρής έκανε την κάθετη μπαλιά, ο Μικελάτος με μια εκπληκτική προσποίηση τράβηξε τους αμυνόμενους αλλά στο μεταξύ είχε πατήσει τη μπάλα για τον Νούλα, αυτός έδωσε στον Μούτσα και έγινε το 0-2. Στις καθυστερήσεις του 45λεπτου, διαγώνια μπαλιά του Μακρή, λάθος του Κόκκοτου και ο Μούτσα πρόλαβε την έξοδο του Κατσαβοχρήστου, κάνοντας το 0-3 αφού πέρασε τη μπάλα από πάνω του.

Μετά από φάουλ του Νούλα στο 61΄η γυριστή κεφαλιά του Μικελάτου σταμάτησε στο δοκάρι και στο 72΄σε φάση που το Παναιτώλιο έκανε επίθεση βγήκε η μπαλιά στον Μικελάτο, ο οποίος ξεπέρασε τους πάντες, προλαβε τον Κατσαβοχρήστο και έδωσε στον Χονδρογιάννη που σημείωσε το 0-4 σε κενή πλέον εστία. Τα δύο κοντινά σουτ του Κόκκαλη (από πάσες του Μικελάτου) στο 83΄και στο 90΄δεν βρήκαν το στόχο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Αλέξανδρος Ψυλλιάς): Κατσαβοχρήστος, Λαμπρακόπουλος, Κόκκοτος, Παναγιωτόπουλος, Ντίνος, Καγκαράς, Πανταζή, Πατλιάς (46' Μπουκουβάλας),  Καραπάνος (46΄Στρατόπουλος), Μπιτσικώκος, Φάτσαλης (77' Κωνσταντόπουλος).

ΦΛΟΓΑ  (Νίκος Μιμηγιάννης): Ρόκκος, Τραγουλιάς, Καλοκαίρης, Ζαχαράκης, Κουρσάρης,  Καντάνης,  Μούτσα (75΄ Κόκκαλης), Μακρής, Νούλας (87΄ Γιαννακάς),  Μικαλάτος, Κοντοπάνος (27΄λ.τ. Χονδρογιάννης)