Επτάστερος… ο Ναυπακτιακός μέσα στο Δοκίμι, όπου ο γηπεδούχος Απόλλων δεν έπαιζε τη… λύρα του, αλλά μετρούσε τα γκολ των φιλοξενούμενων και τις δικές του αποβολές. Επτά γκολ για την ομάδα του Γιάννη Πανουργιά, ενώ αυτή του Πάνου Τούρκα αναγκάστηκε να παίζει με δέκα παίκτες από το ημίωρο του αγώνα και με εννέα από το 60΄και μετά.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ

1

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

7

Πάντως ο Ναυπακτιακός ήταν σαφώς ανώτερος και σίγουρα τον βοήθησε πολύ το γεγονός ότι προηγήθηκε νωρίς, ενώ στο 30ο λεπτό πήρε προβάδισμα δύο γκολ. Στο 12΄ο Μιχάλης Βρουσάι με διαγώνιο σουτ από δεξιά έστειλε τη μπάλα στο «παράθυρο» του Σίμου, ο οποίος στο 30΄ δέχθηκε και δεύτερο γκολ από δική του κακή αντίδραση (η μπάλα πέρασε κάτω απ’ τα πόδια του) σε μακρινό συρτό σουτ του Ψυχογιού. Δύο λεπτά μετά το 0-2 ο Αλέξανδρος Αθανασίου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και τα πράγματα  χειροτέρεψαν για τον Απόλλωνα. Εντούτοις στο 36΄φάνηκε να ξαναμπαίνει στο ματς με το γκολ- πέναλτυ του Φώτη Κορομηλά, που δόθηκε σε ανατροπή του Ζαχαράκη από τον Ζαχαρόπουλο.

Η ελίδα για ανατροπή του σκορ, όμως, δεν κράτησε πολύ, καθώς στις αρχές της επανάληψης ο Ψυχογιός έκανε το 1-3 με σουτ δοκάρι και μέσα κι ενώ είχε προηγηθεί σουτ του Πιστιόλη σε σώματα αμυνομένων. Το σκορ πήρε γρήγορα διαστάσεις στα επόμενα λεπτά. Στο 52΄ο  Ψυχογιός μετά από ατομική ενέργεια και σουτ έκανε το 1-4 και στον 56΄ο Ανδριτσόπουλος σέντραρε από δεξιά, ο Καλαβρουζιώτης έκανε την πάσα με το κεφάλι, για να πετύχει ο Πιστιόλης το 1-5 με κοντινό πλασέ.

Κάπου εκεί ο εκνευρισμός των γηπεδούχων… εκτοξεύτηκε και σε σύρραξη παικτών και πάγκων αποβλήθηκε ο Χρήστος Κορομηλάς. Ακολούθησε το έκτο γκολ (75΄) του Αστέρα με σουτ του Πιστιόλη  μέσα από τη περιοχή σε σέντρα του Μιχάλη Βρουσάι, και το σκορ έκλεισε στο 84΄ο Καραγιάννης με σουτ εντός περιοχής.

ΑΠΟΛΛΩΝ  (Πάνος  Τούρκας): Σίμος, Κρανιάς,  Γιαννοκώστας, Δαλαγιώργος, Καρτσακλής, Βαμβακάς (79΄ Τσακανίκας Ν.),  Σπυριλιώτης, Κορομηλάς Φ. (65' Κλοκώνης),    Αθανασίου Αλ., Ζαχαράκης, Κορομηλάς Χ.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πανουργιάς): Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Βρουσάι Μιχ., Δημόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Καλαβρουζιώτης (57΄ Θανασιός), Ανδριτσόπουλος (63′ Καραγιάννης),  Θεοχάρης, Ψυχογιός, Βρουσάι Μαρ. (67΄Νασόπουλος), Πιστιόλης.