«Βαριά» ήττα μετά από κάκιστη εμφάνιση για το Ναυπακτιακό και πανηγυρισμοί ανόδου για τον νικητή Τηλυκράτη που επικράτησε 4-0 με χαρακτηριστική άνεση.  Εντούτοις η νίκη του Αστέρα Ιτέας επί της Αμβρακίας Κωστακιών (4-3) έφερε χαρά και στην ομάδα της Ναυπάκτου, αφού την επόμενη Κυριακή με νίκη κόντρα στην ομάδα της Άρτας θα πάρει το δεύτερο «εισιτήριο» της ανόδου. Αρκεί να αλλάξει αγωνιστική εικόνα…

Εξ ολοκλήρου υπόθεση του Τηλυκράτη το πρώτο ημίχρονο στο οποίο ο πιο «κεφάτος» παίκτης του, ο Μακρυγιάννης, σημείωσε δύο γκολ, έχοντας δείξει από τα πρώτα λεπτά ότι δεν σταματιόνταν… Ο Ναυπακτιακός δεν παρέπεμπε σε ομάδα που πίστευε στο αποτέλεσμα  και συχνά παρακολουθούσε τις καλές συνεργασίες των γηπεδούχων, οι οποίοι και στην άμυνα ήξεραν να κλείνουν τους χώρους, παρά τις επιθετικές τους πρωτοβουλίες. Ούτε  στις μονομαχίες μπορούσε ο Αστέρας να κοντράρει τους παίκτες του Τηλυκράτη, καθώς αυτοί πήγαιναν πιο γρήγορα στη μπάλα και γενικά υπερτερούσαν σε ταχύτητα.

Ο Μακρυγιάννης δημιούργησε την πρώτη φάση με ατομική προσπάθεια από αριστερά, όπου «ταλαιπώρησε» τον Καζανά και το σουτ μέσα από την περιοχή σταμάτησε σε σώμα αμυνομένου. Την ίδια  στιγμή  έφτανε ένα  καλό νεό απ’ την Ιτέα με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων χάρη στο γκολ του Χαρδαλούπα, αλλά αμέσως μετά έγινε το το 1-1 με πέναλτι του Νταλάκα και οι ελπίδες για κάποιο «δώρο»  απ’ τη Φωκίδα άρχισαν πάλι να «σβήνουν». Στο μεταξύ  στο 14΄του αγώνα στην Λευκάδα ο Μακρυγιάννης με συστημένη σέντρα βρήκε το Σιδέρη και η κεφαλιά του ήταν αδύναμη, εκεί που σχετικά εύκολα την εξουδετέρωσε ο Ανδρεόπουλος.

Πρώτη καλή στιγμή για το Ναυπακτιακό στο 15΄με κεφαλιά (άουτ) του Καλαβρουζιώτη και στην Ιτέα η Αμβρακία έπαιρνε προβάδισμα με απ’ ευθείας κόρνερ του Νταλάκα. Ο Τηλυκράτης είχε ένα καλό δίλεπτο (19΄ - 21΄), στο οποίο αρχικά ο Ανδρεόπουλος απέκρουσε με γροθιές σουτ του Σιδέρη, ακολούθησε άστοχο σουτ του  Δημουλιά και λίγο μετά ένα ακόμα σουτ του Σιδέρη αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα του Ναυπακτιακού.

Στο 25΄ήταν η στιγμή για γίνει το 1-0. Βγήκε η μπαλιά στον Μακρυγιάννη, δεν μπόρεσε να τον ακολουθήσει κανείς και με άνεση πρόλαβε την έξοδο του Ανδρεόπουλου (φωτο). Οι γηπεδούχοι «πάταγαν» πλέον ακόμα καλύτερα, αναπτύσσονταν με ευχέρεια και στο 34΄έκαναν το 2-0, όταν ο Μακρυγιάννης ξεκινώντας από  αμφίβολη θέση οφσάιντ και εντελώς ανενόχλητος (ο αντίπαλός του παράτησε… τη φάση) πέρασε τον τερματοφύλακα και σκόραρε. Στην Ιτέα έγινε το 1-3, ο γηπεδούχος Αστέρας μείωσε 2-3 κι αυτό φαίνονταν το μοναδικό.. αποκούμπι  της ομάδας του Δημήτρη Θεοδοσίου να έχει ελπίδες την τελευταία Αγωνιστική, με πιθανή απώλεια της Αμβρακίας.

Με σουτ  του Μπουρδούβαλη απείλησε ξανά ο Τηλυκράτης στο 43΄και πέτυχε τρίτο γκολ με τον Ιασωνίδη, σε στατική φάση, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Ο Αδραχτάς ήταν η κίνηση του Θεοδοσίου να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του στην επανάληψη, ώστε να διεκδικήσει ό,τι μπορούσε να είναι εφικτό, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ολοκληρώσουν  τις προσπάθειές τους, αν και στο 53΄από λάθη των αμυνόμενων του Τηλυκράτη ο Θεοχάρης γύρισε τη μπάλα και το  κοντινό σουτ του Ψυχογιού πέρασε άουτ. Από κει και μετά για πολλή ώρα το ματς ήταν στα μέτρα  της ομάδας της Λευκάδας, που δεν ήθελε γρήγορο ρυθμό λόγω του υπέρ της 2-0, ενώ ένα  δοκάρι της ομάδας της Ιτέας στο άλλο παιγνίδι κι ένα  ακόμα στη συνέχεια άφηναν «αχτίδες» ελπίδας στο «όνειρο»  του Ναυπακτιακού. Κι όντως στην Φωκίδα έγινε το 3-3 στο 73΄ με τον Χαρδαλούπα.

Για την ομάδα της Ναυπάκτου υπήρξε δοκάρι στο 75΄με σουτ του Καμμένου, αλλά  πριν συμπληρωθούν δύο  λεπτά σε όμορφη ομαδική ενέργεια των γηπεδούχων  ο Περιστέρης με άψογο  σουτ εντός περιοχής έκανε το 3-0. Μικρή η «ζημιά» αφού ο Δαμιανός στην Ιτέα διαμόρφωνε το 4-3 υπέρ του γηπεδούχου Αστέρα κι αυτό ήταν η καλύτερη εξέλιξη για την ομάδα του Δημήτρη Θεοδοσίου, που δεν μπορούσε να πάρει τίποτα στο δικό της ματς. Πολύ περισσότερο όταν ο Κώστας Δημουλιάς έκανε το 4-0 με γκολ απ' το κέντρο του γηπέδου!!!

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ (Ανδρέας Παντζιαράς): Σκιαδάς, Βρεττός, Καταγής Σ., Μπουρδούβαλης, Ιασωνίδης, Περιστέρης (77΄Γεωργάκης), Μακρυγιάννης, Κτενάς, Σιδέρης, Καταγής Γ. (59΄Ορφανός) ,Δημουλιάς.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Ανδριτσόπουλος, Φλέγκας, Ζαχαρόπουλος, Καλαβρουζιώτης (46΄Αδραχτάς), Μιχαλόπουλος,  Θεοχάρης (78΄Θανασίος), Ψυχογιός, Καμμένος, Πιστιόλης.