Συγκινήσεις προσέφερε η αναμέτρηση του Ναυπακτακού Αστέρα με την Α.Ε. Μεσολογγίου στο Παπαχαραλάμπειο, σε ένα ντέρμπυ που δεν χαρακτηρίζονταν από  ποιότητα, αλλά είχε σασπένς, ανατροπή του σκορ, τέσσερα γκολ κι όταν   έγινε το 2-2 θα μπορούσαν αμφότερες οι ομάδες να φτάσουν στη νίκη. Πρόσωπο του αγώνα ο Μιχαλόπουλος (φωτο) των φιλοξενούμενων, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 56ο λεπτό και με δικό του γκολ επανεκαμψε η ομάδα του.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

2

Α.Ε. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ

2

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με δύο γκολ και η ΑΕΜ έφτασε στην ισοφάριση αφού πρώτα ο Ναυπακτιακός είχε μείνει με δέκα παίκτες. Ουσιαστικά η ομάδα του Μεσολογγίου μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα πολλά κενά που παρουσίαζε ο Αστέρας από την αρχή του αγώνα και τα οποία οι «κανονιέρηδες» δεν αξιοποιούσαν διότι σημαντικοί παίκτες τους βρέθηκαν σε μέτρια μέρα. Πρώτα απ’ όλους ο Βαβάτσικος,  για τον  οποίο πλέον γίνεται «κανόνας» η επειτήρηση με δεύτερο παίκτη, αλλά ούτε ο Αντωνόπουλος ήταν καλός, ούτε ο Πασπαλιάρης. Παρά τα δύο γκολ που δέχθηκαν οι φιλοξενούμενοι το κεντρικό αμυντικό  τους δίδυμο ήταν καλό, όπως και ο Γκάτσης στην επίθεση, στοιχείο που τους επέτρεψε να «επανέλθουν» στο ματς.

Στο πρώτο 15λεπτο η ΑΕΜ έγινε επικίνδυνη δύο φορές με τον Γκάτση και ο Ναυπακτιακός «απάντησε»  με ευκαιρία που δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει ο Πιστιόλης, αλλά δεν χαρίστηκε στο 25΄που οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την μπαλιά του Βρουσάι, ανοίγοντας το σκορ με πλασέ. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου η ΑΕΜ έγινε πάλι απειλητική με κεφαλιά του Γκάτση που πέρασε άουτ, οπότε ο Αστέρας κράτησε το προβάδισμα.

Διπλασίασε μάλιστα το σκορ  έξι λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης με «δράστες» ξανά τους πρωταγωνιστές του πρώτου γκολ. Ο Βρουσάι έδωσε  στον Πιστιόλη  αυτός κέρδισε πέναλτυ από τον Θεοδωρίδη και ο Βρουσάι ευστόχησε στην εκτέλεση. Οι φιλοξενούμενοι αδικούνταν από το σκορ και έψαχναν το γκολ για να «ξαναμπούν» στο παιγνίδι, γεγονός στο οποίο τους βοήθησε η αποβολή του Θανασιού με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 56΄. Οι χώροι ήταν πλέον περισσότεροι παρά την οπισθοχώρηση του Ναυπακτιακού και στο  67΄ ο Μιχαλόπουλος, που είχε μπει πριν από ένα 10λεπτο,  με σουτ από πλάγια μείωσε το σκορ. Και ήταν η «χρυσή αλλαγή» με τα… όλα της αφού στο 75ο λεπτό σε φάση που ξεκίνησε ο ίδιος δίνοντας στον Γαβρίνα ο οποίος έκανε το σουτ, απέκρουσε ο τερματοφύλακας και ο σκόρερ των «κανονιέρηδων» ήταν αυτός που πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

Ο Ψυχογιός  δεν μπόρεσε δέκα λεπτά αργότερα να δώσει ξανά προβάδισμα στον Αστέρα, ούτε ο Μπαρμπαρούσης στην ΑΕΜ, η οποία στο 91΄είχε μία ακόμα ευκαιρία με τον Μιχαλόπουλο, ενώ στο μεταξύ λίγα λεπτά πριν είχαν αποβληθεί με 2η κίτρινη κάρτα ο Νικολόπουλος των φιλοξενούμενων και ο Θεοχάρης των γηπεδούχων.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πανουργιάς): Ανδρεόπουλος,  Καζανάς, Θωμόπουλος, Δημόπουλος, Θεοχάρης, Καλαβρουζιώτης,  Ανδριτσόπουλος ( 71′ Βρουσάι Μιχ.),  Θανασιός, Ψυχογιός, Βρουσάι Μ., Πιστιόλης ( 78’Αδραχτάς).

Α.Ε.Μ. (Βασίλης Ξανθόπουλος) : Δουλιώτης , Θεοδωρίδης, Αντωνόπουλος (84′  Μπαρμπαρούσης), Γαρούφης,  Δερβίσης,  Ντζιμάνης,  Μαντζάνας (56′ Νικολόπουλος), Γκάτσης, Γαβρίνας,  Βαβάτσικος, Πασπαλιάρης (56′ Μιχαλόπουλος).