Παρά τον πολύ κακό αγωνιστικό χώρο στο Καινούριο, που ήταν κυριολεκτικά βούρκος, ο Ναυπακτιακός Αστέρας αξιοποίησε την ποιότητά του, ξεπέρασε το σοκ της ήττας από τον Όμηρο και πέτυχε πέντε γκολ εις βάρος της Δόξας.

ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ

0

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

5

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς ορεξάτοι, αλλά αυτό δεν κράτησε πολύ καθώς υποτάχθηκαν στους πιο γυμνασμένους και ικανούς να διαχειριστούν τις κακές συνθήκες του τερέν, φιλοξενούμενους. Πάντως ο Ναυπακτιακός από το 1ο λεπτό έγινε απειλητικός, όταν σε σουτ του Μάριου Βρουσάι  μέσα από τη περιοχή ο Ευθυμίου απέκρουσε με τα πόδια. Αλλά στο 3΄το κόρνερ του Σωκράτη Τζωρτζόπουλου εξοστρακίστηκε στο οριζόντιο δοκάρι και η μπάλα έφυγε πλάγια, ενώ στο 12΄σουτ του Τσιρκα από καλή θέση έφυγε άουτ. Ο Ναυπακτιακός έδειχνε σταδιακά  πως γίνεται το «αφεντικό» του αγώνα και στο 15΄νέο σουτ από τον Μάριο Βρουσάι, μέσα από τη περιοχή, αποκρούστηκε από τον Ευθυμίου και ο Πιστιόλης στο ριμπάουντ αστόχησε.

Η ομάδα της Ναυπάκτου έπαιζε αρκετά με μεγάλες και εύστοχες μπαλιές στη πλάτη της άμυνας, απέφευγε έτσι τις «κακοτοπιές» του αγωνιστικού χώρου, αλλά διέθετε και την ταχύτητα να τις αξιοποιήσει. Πέναλτυ για τον Αστέρα στο 27΄, αναμφισβήτητο και για τους γηπεδούχους, σε ανατροπή του Πιστιόλη από τον Μπισμπίκη. Στην εκτέλεση ο Μάριος Βρουσάι, ο τερματοφύλακας στην άλλη γωνία (φωτο) και το σκορ άνοιξε. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι «επιδόθηκαν» σε αλλεπάλληλα λάθη και κάπου εκεί κρίθηκε αμετάκλητα η αναμέτρηση. Στο 42΄σε γύρισμα του Στρεμμένου η μπάλα κόλλησε και ο Ανδριτσόπουλος πλάσαρε άουτ, αλλά στο 44΄σε κόρνερ του Ζαχαρόπουλου ο Πιστιόλης ψηλότερα απ’ όλους με κεφαλιά διπλασίασε το σκορ και στο επόμενο λεπτό σε πλασέ του Πιστιόλη η μπάλα σταμάτησε στα νερά πριν τη γραμμή, μέχρι που ο Ψυχογιός πρώτος απ’ όλους την έσπρωξε στα δίχτυα.

Στην επανάληψη και στο 52΄ο Θωμόπουλος με πλασέ έκανε το 0-4 και ο ίδιος παίκτης λίγο μετά σούταρε ελάχιστα έξω. Τα σουτ του Κουτσολάμπρου (67΄) και του Ανδριτσόπουλου (75΄) είχαν την ίδια τύχη, άουτ, μέχρι που στο 78΄σε σέντρα του Θωμόπουλου ο Πιστιόλης πέτυχε το 0-5, ενώ λίγο μετά δεν έφτασε στο χατ τρικ αφού ο Ευθυμίου τον νίκησε σε κοντινό σουτ.

ΔΟΞΑ (Γιάννης Μακρής): Ευθυμίου, Σούζα, Κωνσταντίνου (55΄ Κουτσολάμπρος),  Μπισμπίκης, Τζωρτζόπουλος Δ., Σαλμάς, Στρεμμένος, Τσίρκας (55΄Κακούρης), Μάκος, Μπλάνης (46' Αυγέρης),  Τζωρτζόπουλος Σ.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πανουργιάς):Ανδρεόπουλος, Καζανάς (67΄Χατζηανδρέου), Βρουσάι Μ., Δημόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Θανασιός, Πιστιόλης, Θωμόπουλος, Ψυχογιός, Βρουσάι Μάρ. (76΄Μπράνης), Ανδριτσόπουλος (76΄Νασόπουλος)