Το αναμενόμενο έκανε ο Όμηρος Νεοχωρίου κερδίζοντας 2-0 τη Δόξα Καινουρίου, αν και παρά τις πολλές ευκαιρίες και τις 17 τελικές οι παίκτες του δεν κατάφεραν να «καθαρίσουν» πιο νωρίς το παιγνίδι. Το έκαναν όταν μπήκε ο άρτι αποκτηθείς Πάνος Καρύμπας (φωτο), ο οποίος στο ντεμπούτο του έβγαλε την ασίστ για το 2-0 και γέμισε προσδοκίες τους περσινούς πρωταθλητές με την  συνολική παρουσία του.

ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ

2

ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ

0

«Μονότερμα» έπαιξε ο Όμηρος τη Δόξα, με τον Αποστολίδη σε μεγάλα κέφια, τον Τσάμη να κάνει πολύ δουλειά και τον Λαγό εκρηκτικό και σκόρερ, όπως… συνήθως. Οι γηπεδούχοι πίεσαν απ’ την αρχή για το γκολ και έφτιαξαν φάσεις με Λαγό και Αγγέλη, αλλά κινδύνεψαν στο 18΄όταν ο «κρύος» Γατσώρης που μόλις είχε μπει παραλίγο να «δωρίσει» γκολ στον Τσίρκα. Πάντως ο υψηλόσωμος κεντρικός αμυντικός στη συνέχεια  ήταν από τους κορυφαίους του Ομήρου. Στο 35ο λεπτό έγινε το 1-0, σε φάση που ο (ηρωικός σε όλο το ματς) Ευθυμίου απέκρουσε τα σουτ Καβαλιέρη και Τσάμη, για να νικηθεί τελικά απ’ τον Λαγό. Ο σκόρερ, όπως και ο Αγγέλης έχασαν ευκαιρίες στη συνέχεια, το 1-0 παρέμενε και στο 60΄ήταν η ώρα να μπει ο Καρύμπας.

Στα 30 λεπτά που έπαιξε έδειξε πως είχε την ευχέρεια να συνεργαστεί με τους νέους συμπαίκτες του κι αυτοί μαζί του.  Αμέσως  με τη είσοδό του έκανε τη συστημένη σέντρα στον  Λαγό κι αυτός κεφαλιά  στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ μερικά λεπτά αργότερα είχε μία ακόμα σημαντική φάση ο Αγγέλης. Η Δόξα που είχε καλύτερους παίκτες τους  Κωνσταντίνου, Σαλμά, Σωκράτη  Τζωρτζόπουλο, απείλησε σοβαρά με ισοφάριση στο 80΄ όταν από κόρνερ του τελευταίου η κεφαλιά του  Σαλμά πέρασε λίγο έξω από  τη συμβολή των δοκών. Στο 87΄ο Λαγός είχε κι άλλο δοκάρι με σουτ, στο επόμενο λεπτό ο Καρύμπας έβγαλε τετ-α-τετ  τον Τσάμη και ο  Ευθυμίου απέκρουσε, όπως και σε παρόμοια φάση με τον Αγγέλη (από πάσα του Λαγού) και στις καθυστερήσεις ο Καρύμπας βρήκε με κάθετη πάσα τον δεξιό ακραίο αμυντικό  Κώστα  Βαλτογιάννη, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα και έκανε το τελικό 2-0.

ΟΜΗΡΟΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Λιαπίκος, Μπαλαούρας, Τσιρώνης, Αλεξόπουλος (15' λ.τ. Γατσώρης), Βαλτογιάννης Κ., Τσάμης, Λαγός, Σαψώνας (60' Καρύμπας), Αγγέλης, Αποστολίδης (75' Χρυσικός), Καβαλιέρης.

ΔΟΞΑ (Γιάννης Μακρής): Ευθυμίου, Ασημακόπουλος (46' Μπουρλιάσκος), Κωνσταντίνου, Σαλμάς, Γκορόγιας, Τσίρκας, Στρεμμένος (70' Κουτσολάμπρος), Γκρίζης (60' Αυγέρης), Γιώτης, Μπλάνης, Τζωρτζόπουλος Σ.