Ο Όμηρος Νεοχωρίου ήρθε ισόπαλος 1-1 στο Θέρμο, όπου οι γηπεδούχοι παρουσιάζονται πολλοί καλύτεροι σε σχέση με τα ματς μακριά απ’ αυτή. Οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τον Θέρμιο Απόλωνα να έχει πάρει το προβάδισμα και την ομάδα του Νεοχωρίου να ισοφαρίζει στην επανάληψη.

Ν. ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ

1

ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ

1

Βασική επιδίωξη των γηπεδούχων ήταν να κλέψουν τη μπάλα στο κέντρο και να βγουν με προϋποθέσεις στην κόντρα, σχέδια που διευκόλυναν οι φιλοξενούμενοι με το… παραπάνω. Αυτό διότι οι παίκτες τους έκαναν αβίαστα λάθη και μάλιστα στη χώρο της άμυνάς τους, με περιθώρια αντίδρασης ελάχιστα. Έτσι ενώ ο Όμηρος έδειχνε ορεξάτος μεσοεπιθετικά δεν είχε αποτελεσματικότητα καθότι δεν έφευγαν οι σωστές μπάλες από την άμυνα στα χαφ. Στον αντίποδα η ομάδα του Θέρμου με τους ταχύτατους Μερσιώτη και Αδαμάντιο Κόκκοτο μπορούσε ανά πάσα στιγμή να γίνει επικίνδυνη. Στο 38΄σημειώθηκε το γκολ της ομάδας του Γιώργου Γιάκου, όταν σε λάθος του Καλύβα ο Κοκώνης έκανε το διπλό  σουτ και ο Μερσιώτης επωφελήθηκε από κοντά. Μάλιστα στο 44΄ο  Αδαμάντιος  Κόκκοτος είχε δοκάρι και η ομάδα του δεν πήγε με ασφαλές προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με δύο αλλαγές του Θεοδοσίου και το 4-2-3-1 γύρισε σε 4-1-4-1, αφού ο Τσάμης ήταν εμφανώς ο μοναδικός αμυντικός  χαφ και ο νεοεισελθών Σαμψώνας κινούνταν δεξιά. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ρολάρουν καλύτερα και με την είσοδο του Σεραφίγγου έπαιζαν πια σε 4-4-2, για να ισοφαρίσουν στο 66΄. Ο Σεραφίγγος πέρασε τη μπάλα στον Λαγό, αυτός  στον Καβαλιέρη και ο τελευταίος έκανε το 1-1 με πλασέ. Νωρίτερα όμως ο Απολλων είχε ισοφαρίσει τα ακυρωθέντα γκολ, αφού στο πρώτο ημίχρονο είχε ακυρωθεί και ένα του Ομήρου. Μάλιστα αυτή η απόφαση έφερε διαμαρτυρίες και ένταση από φιλάθλους των γηπεδούχων, η οποία διατηρήθηκε έως το τέλος.

Αγωνιστικά,  ο Όμηρος μετά το 1-1 έδειχνε ικανός να ανατρέψει εντελώς το σκορ, αλλά δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό και ούτε το επέτρεπαν οι γηπεδούχοι, γνωρίζοντας πως έτσι θα βρίσκονταν σε μειονεκτική θέση.

ΘΕΡΜΙΟΣ (Γιώργος Γιάκος): Κούντρας, Κοκώνης Κ, Στεργίου, Ράπτης, Κοκώνης Ε., Μπέσσας (59' Βασιλάρης), Κόκκοτος Αδ. (87' Κοντός), Παπαστέλιος (80' Κυριάκος), Μερσιώτης, Ψηφής, Καρβελάς.

ΟΜΗΡΟΣ  (Δημήτρης Θεοδοσίου): Λιαπίκος, Μπαλαούρας, Τσιρώνης, Αλεξόπουλος, Κάκκος (46' Βαλτογιάννης Κ.), Τσάμης, Λαγός, Καλύβας (46' Σαμψώνας), Αγγέλης, Αποστολίδης (62' Σεραφίγγος), Καβαλιέρης.