Σχεδόν μόνος του κέρδισε τον Απόλλωνα Δοκιμίου ο παίκτης και προπονητής του Ατρόμητου Αντιρρίου, ο «μαέστρος» Περικλής Παπαποστόλου, στο τελικό 1-3 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων στο ουδέτερο γήπεδο του Αιτωλικού. Έτσι η ομάδα του καταλαμβάνει  οριστικά την 4η θέση και θα συμμετάσχει στα play offs για την ανάδειξη του πρωταθλητή, αν και υστερεί αισθητά των τριών άλλων ομάδων στην ειδική βαθμολογία, καθώς θα ξεκινήσει χωρίς βαθμό, έναντι 8 του Θέρμιου Απόλλωνα, 7 του Ναυπακτιακού Αστέρα και 7 της Φλόγας Παλαιομάνινας.  Ο Ατρόμητος την Κυριακή υποδέχεται τον Ναυπακτιακό για την πρώτη Αγωνιστική των play offs, αλλά θα στερηθεί έναν από τους καλύτερους παίκτες του σε όλο το πρωτάθλημα και στο χθεσινό μπαράζ: τον Βασίλη Κάκκο που στο   92' της χθεσινής αναμέτρησης αποβλήθηκε  για δυνατό μαρκάρισμα  στον Δαλαγιώργο.

Το Δοκίμι ξεκίνησε πιο καλά το ματς, όμως αυτή του η ανωτερότητα δεν κράτησε παραπάνω από 20 λεπτά. Ο Απόλλωνας έδειξε να… μένει από βενζίνη, δεν είχε ενέργεια, οι παίκτες του έκαναν πολλά λάθη και δεν εμφάνισε πλάνο στο γήπεδο. Πιθανότατα επηρέασε πολύ αρνητικά η μεγάλη προσπάθεια του Σαββάτου, κόντρα στο Ναυπακτιακό, όταν η ισοπαλία έδωσε στο Δοκίμι την δυνατότητα να διεκδικήσει την είσοδο στα play offs. Και μετά από ένα δεκάλεπτο ισορροπημένου αγώνα, από το ημίωρο του αγώνα και μετά ο Ατρόμητος κυριάρχησε.

Ο «Πέρι» πήρε στις πλάτες του την ομάδα του, με πολλά χιλιόμετρα στο γήπεδο, με σωστό κράτημα της μπάλας και με συμπαραστάτες τους Κάκκο, Γλωσσόπουλο, Ευθυμιόπουλο, το γκολ έδειχνε θέμα χρόνου. Στον αντίποδα η επιθετική παρουσία του Απόλλωνα ήταν ανύπαρκτη, αφού και στο καλό του 20λεπτο δεν έκανε ούτε μια αξιόλογη ευκαιρία.  Απλά στο  7' από κόρνερ του Τζωρτζόπουλου ο Γαρούφης πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα άουτ.  Στο 40'  έγινε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο, όταν ο Παπαποστόλου βρήκε τον Ευθυμιόπουλο, αυτός πλάσαρε  από πλάγια και  ο Θεοδωρακόπουλος απέκρουσε με τα πόδια. Μέχρι που  στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο «Πέρι» με ασύλληπτη απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε  τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 68' έγινε νέα ευκαιρία για τον Ατρόμητο να διπλασιάσει τα τέρματά του κι ενώ το Δοκίμι παρέπαιε. Ο Αλεξόπουλος βγήκε τετ-α-τετ με τον Θεοδωρακόπουλο έκανε το πλασέ και ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα  βρήκε τη μπάλα όσο χρειάζονταν για να φύγει  κόρνερ. Λίγο αργότερα, στο 77΄, ο Παπαποστόλου γύρισε τη μπάλα στον Αλεξόπουλο ο οποίος  από μαρκάρισμα του Γαρούφη κέρδισε   πέναλτι κι ο Περικλής με την  εύστοχη εκτέλεση έβαλε ακόμα πιο έντονη την «σφραγίδα» του στην μεγάλη νίκη της ομάδας του. Το  0-3 έγραψε ο Ευθυμιόπουλος σε τετ-α-τετ με τον Θεοδωρακόπουλο, πλασάροντας όπως έπρεπε.

Ο  Απόλλων Δοκιμίου απλά μείωσε  1-3 στο 85' με γκολ του  Γιάννη Τσακανίκα, ο οποίος λίγο μετά απείλησε πάλι με γκολ κι «απάντησε» με καλή φάση για το Αντίρριο ο Μανδέλος, χωρίς το 1-3 να αλλάξει τελικά.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Θόδωρος Λαυράνος): Θεοδωρακόπουλος, Τσακανίκας Ι., Τζωρτζόπουλος, Γαρούφης, Παναγιωτόπουλος( 70΄λ.τ.  Πίτλιγκερ), Τσακανίκας Ν. (56΄ Δαλαγιώργος), Καρτσακλής, Κορομηλάς Φ., Γιαννακάς, Ζαχαράκης, Σπυριλιώτης (76'  Χατζάρας).

Οι υπόλοιποι του πάγκου: Κρανιάς, Δάρλας, Σίμος,  Αθανασίου Δ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Περικλής Παπαποστόλου): Φλωρόπουλος, Αραπογιάννης, Αποστολόπουλος, Βήττος, Ηλιόπουλος, Παπαποστόλου, Ευθυμιόπουλος, Τσίκας (89΄ Ταμπάκης), Αλεξόπουλος (81΄ Μανδέλος), Γλωσσόπουλος (61' Ζαχαρόπουλος), Κάκκος.

Οι υπόλοιποι του πάγκου: Πετσίνης, Μανδέλος,  Χασαπογιάννης, Παπαδόπουλος, Θανασιός