Ο Παναγρινιακός νίκησε 1-0 την ΑΕ Μεσολογγίου με γκολ του Μακρυπίδη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιτελικού και θα παίξει για το Κύπελλο Αιτωλοακαρνανίας με την Ένωση Αγίου Δημητρίου, στο τελικό

ΠΑΝΑΓΡΙΝΙΑΚΟΣ

1

Α.Ε. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ

0

Η ΑΕ Μεσολογγίου είχε τον “αέρα” της ανώτερης Κατηγορίας, αλλά ο Παναγρινιακός φάνηκε πολύ “διαβασμένος” και κυρίως πειθαρχημένος στο αγωνιστικό του πλάνο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τις εντυπώσεις και είχαν από μια καλή φάση για γκολ. Στο 31ο λεπτό η ΑΕΜ με σουτ του Μπαλαμπάνη μέσα από την περιοχή (το εξουδετέρωσε ο Μανιάτης) και ο Παναγρινιακός στο 35ο λεπτό, όταν ο Τσεκούρας πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι και μπλόκαρε ο Δουλιώτης.

Στην επανάληψη ο Παναγρινιακός κατάφερε να πάρει τον έλεγχο και ήταν αυτός που πραγματοποιούσε επιθέσεις, απόρροια των παρεμβάσεων του Βαλάντη Ζώη στην φυσιογνωμία της ομάδας του.

Στο 63ο λεπτό δημιουργήθηκε σπάνια ευκαιρία που κατέληξε σε σουτ από τον Μήλιο, το οποίο πέρασε άουτ, και τρία λεπτά αργότερα έσωσε με το κεφάλι ο Κάκκος πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, σε νέο σουτ του Μήλιου. Ακολούθησαν οι ευκαιρίες με Τουρλίδα (70΄) και Τσεκούρα (76΄) κι ενώ η ΑΕΜ είχε αποδεχθεί τον παθητικό ρόλο της επεδίωκε να πάει το ματς στην παράταση. Όμως στο 93′ ο Γκόλιας με την... γνωστή σέντρα του βρήκε τον Μακρυπίδη, ο οποίος κοντρόλαρε με το στήθος και με αριστερό πλασέ από το σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και τον Παναγρινιακό στον τελικό.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο Παναγρινιακός βραβεύθηκε ως πρωταθλητής Αιτωλοακαρνανίας και οι ποδοσφαιριστές του σήκωσαν το τρόπαιο, μπροστά σε πλήθος θεατών, στο γήπεδο του Αγίου Κωνσταντίνου.

ΠΑΝΑΓΡΙΝΙΑΚΟΣ (Βαλάντης Ζώης): Μανιάτης, Παναγιωτόπουλος (90΄+4΄ Αντωνόπουλος), Γκόλιας, Μπακογιάννης, Σωτηρόπουλος, Κωνσταντίνου (46′ Μήλιος), Καραλής, Αγγέλης (68′ Βασιλόγιαννης), Τσεκούρας (81′ Κοσμάς), Κοντογιάννης (46′ Μακρυπίδης), Τουρλίδας.

Α.Ε.Μ. (Βασίλης Παστρωμάς): Δουλιώτης, Κοκώνης Ε., Τριφιάτης, Κάκκος, Μπαλαμπάνης, Αυτζής, Πλαστήρας (78′ Κουφός), Χαλαζιάς (68′ Παναγιωτίδης), Κοκώνης Σ., Μιχαλόπουλος, Κράνης (88′ Βαρούχος).