Είναι δεδομένο από καιρό, και ειδικά μετά την ισοπαλία ανάμεσα σε ΑΕ Μεσολογγίου και Όμηρο Νεοχωρίου στα play off, ότι ο πρωταθλητής θα κριθεί στον τελευταίο μεταξύ τους αγώνα, στις 29 Μαΐου. Αυτή η ισορροπία δεν μεταβλήθηκε ούτε την 5η Αγωνιστική των play off, που ήταν η προτελευταία.

Ο Όμηρος επικράτησε με το εντυπωσιακό 1-4 στο Καινούριο επί της Δόξας και η ΑΕΜ νίκησε 5-3 τον ΑΟ Χάλκειας, έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς. Η βαθμολογία φέρνει την ομάδα του Νεοχωρίου στους 20 βαθμούς, την ΑΕΜ στους 19 και πολύ πιο πίσω την Δόξα με 6, ενώ ο ΑΟ Χάλκειας δεν έχει πάρει βαθμό στα play off.

Εντάσεις άνευ λόγου στο Καινούριο

Χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον η γηπεδούχος Δόξα, ένας αγώνας που κερδήθηκε καθαρά από τον Όμηρο, αλλά τα επεισόδια δεν αποτράπηκαν στο Καινούριο, όπου επικράτησε ο “νόμος” της ανοησίας. Μάλιστα ο Όμηρος εξέδωσε ανακοίνωση εναντίον φιλάθλου του, ο οποίος επετέθη και τραυμάτισε τον ρεπόρτερ Κώστα Λούκα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό με μακρινό σουτ του Σαμψώνα, όμως στο 33΄ ο Νούλας με κοντινό πλασέ ισοφάρισε και στο 51΄ ήλθε το προβάδισμα για τον Όμηρο με μακρινό σουτ από τον Μιχαηλίδη. Πέρασαν μόλις έξι λεπτά για να πάρει σαφές προβάδισμα η ομάδα του Νεοχωρίου, αφού στο 58΄ ο Νάκος σημείωσε το 1-3 για τους φιλοξενούμενους. Στο 75΄ διαμορφώθηκε το 1-4 πάλι από τον Νάκο κι αφού συνεργάστηκε έξοχα με τον με τον Βασιλάρη.

ΔΟΞΑ ( Κώστας Γιωτόπουλος): Δαράβαλης, Κακούρης, Σαλμάς, Τζωρτζόπουλος, Ψηλός, Δάρλας (34΄Ρεπανίδας), Νικολογιάννης, Σαμψώνας (64΄Αλτζερίνης), Νταλαπέρας, Μούτσα, Αγγέλης (64΄Γκουτσέλης).

ΟΜΗΡΟΣ (Γιώργος Ζήκος): Δουλιώτης, Καβαλιέρης (88΄Θεοδωρίδης), Μάτσιγκας, Μανθόπουλος, Τσώνης, Μιχαηλίδης (76΄Βαλτογιάννης), Βασιλάρης (79΄Γκασούκας), Τσιμπιτσης (79΄Μπαλαμπάνης), Νάκος, Γκάτσης, Νούλας.

Είχε... σασπένς

Με ελάχιστους φιλάθλους υποδέχθηκε η ΑΕ Μεσολογγίου τον... άποντο ΑΟ Χάλκειας (φωτο), ο οποίος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκε με κεφαλιά του Γιαβρούτα. Στο 50΄ η ΑΕΜ ισοφάρισε με σουτ του Καβαλλάρη, έξω από την περιοχή, για να κάνει το 2-1 στο 59ο λεπτό ο Τσιούνης, με πλασέ.

Στο 64΄ καταλογίστηκε ανατροπή του Βαλμά και πέναλτι για τους φιλοξενούμενους και στην εκτέλεση από τον ίδιο έγινε το 2-2. Στο 66΄ δόθηκε πέναλτι στους γηπεδούχους, που κέρδισε ο Βασιλογιάννης, και ο ίδιος διαμόρφωσε το 3-2, με εύστοχη εκτέλεση από την άσπρη βούλα.

Στο 82΄ο Βαλής οδήγησε το ματς σε “χιτσκοκικό” φινάλε, αφού με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 3-3. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να δεχθούν απώλειες βαθμών, μολονότι η ισοπαλία δεν θα άλλαζε τίποτα ενόψει του ντέρμπι στο Νεοχώρι, που χρειάζονται μόνο νίκη. Στο 86΄ ο Τσιούνης με κεφαλιά διαμόρφωσε το 4-3 και το τελικό 5-3 σημειώθηκε με κοντινό πλασέ του Καβαλλάρη.

Α.Ε. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: (Νίκος Μιμηγιάννης) Καραγκούνης, Κοκώνης, Παπανικολάου (79΄Καλοκαίρης), Παναγιωτόπουλος, Λίτσος, Αλεξόπουλος, Τσιούνης, Τζαμαλής (46΄Ντζιμάνης), Πιστιόλης (54΄Βασιλογιάννης), Καβαλλάρης, Μιχαλόπουλος (46΄Κοντογιάννης).

Α.Ο. ΧΑΛΚΕΙΑΣ: (Περικλής Παπαποστόλου) Ανδρεόπουλος, Βαλής, Κυρίτσης, Μυλωνάς, Παναγιωτόπουλος, Δάλλας, Γιαβρούτας, Δαδάνης, Παπαποστόλου, Βαλμάς, Αλμπάνης.

Φωτο: aitosports.gr