«Μπήκε» γερά η Φλόγα

Με την έναρξη των play - offs για την ανάδειξη του πρωταθλητή, που παράλληλα θα προβιβαστεί στην Γ΄Εθνική, η Φλόγα Παλαιομάνινας ήταν σε μειονεκτική θέση καθώς ξεκινούσε χωρίς βαθμό.  Ωστόσο μετά την 1η Αγωνιστική άλλαξε τη… μοίρα της, επικρατώντας 1-0 της Α.Ε. Μεσολογγίου κι ενώ  ο Παναμβρακικός Μπούκας αναδεικνύονταν ισόπαλος 1-1 με το  Ναυπακτιακό  Αστέρα. Η  ομάδα του Γιώργου Γιάκου έδειξε πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο κι όχι μόνο πήρε τους τρεις βαθμούς, μα άφησε «υποσχέσεις» για ανάλογη συνέχεια.

Στην προσπάθεια για παραμονή και στον πρώτο αγώνα των play out  ο γηπεδούχος Απόλλων Δοκιμίου με τον  Α.Ο. Χάλκειας αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1), οπότε στο δεύτερο ματς που θα γίνει πλέον στο γήπεδο Αντιρρίου   μπορεί να κριθεί η παραμονή, αφού όποια ομάδα ηττηθεί θα υποβιβαστεί.

Στο 85΄με Χριστόπουλο

Άργησε να πετύχει το γκολ που βάσει εμφάνισης δικαιούνταν η Φλόγα κόντρα στην ΑΕ Μεσολογγίου κι όταν το πέτυχε στο 85ο λεπτό με τον Χριστόπουλο  ανέτρεψε κατά πολύ τα δεδομένα των μπαράζ.   Ο σκόρερ έφυγε στην  κόντρα επίθεση κι όταν βρέθηκε απέναντι στον Ζέρβα πλάσαρε  εύστοχα.

Οι γηπεδούχοι στο  9' ζήτησαν  πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μαντέλου στον Κακούρη και στο 14΄είχαν καλή φάση με Νάκο και  Ντζιμάνη , όπως και στο επόμενο λεπτό με τον Κακούρη. Επίσης οι γηπεδούχοι απείλησαν με στο 24΄με φάουλ του Νάκου ελάχιστα άουτ και με κεφαλιά του ίδιου στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Η ΑΕΜ φάνηκε απειλητική πρώτη φορά στο  65΄αρχικά σε σουτ του  Μπαλαούρα που ο Κατερινόπουλος απέκρουσε  κόρνερ και σε  κεφαλιά του Πασπαλιάρη που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Όπως ήταν απλά μια.. παρένθεση, αφού στο 80΄η Φλόγα έκανε φάση σε πάσα του Χριστόπουλο προς το  Νάκο και λίγο μετά ο Πασπαλιάρης  έδιωξε (;)  στην γραμμή (γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα πέρασε). Το  σουτ Ψηφή κατέληξε στην αγκαλιά του Ζέρβα, στο 82΄, και τρία λεπτά αργότερα σημειώθηκε το γκολ, ενώ η  ΑΕΜ ζήτησε  πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Πασπαλιάρη στις καθυστερήσεις και στο 92' έχασε με αποβολή τον  Βασιλάρη για χτύπημα σε αντίπαλο εκτός φάσης.

ΦΛΟΓΑ  (Γιώργος Γιάκος): Κατερινόπουλος, Νταλαπέρας, Νούλας (71' Τουρλίδας), Ψηφής, Λίτσος, Καντάνης, Κακούρης (68' Νούλας Β.), Ντζιμάνης, Πιστιόλης, Νάκος, Χριστόπουλος.

Α.Ε. Μ. (Χρήστος Ζαρκαβέλης): Ζέρβας, Μπααλαούρας (88' Ζαρκάδας), Μαντέλος, Τραγουλιάς, Πασπαλιάρης, Δενδρινός, Μιχαλόπουλος, Ζαχαράκης, Κράνης, Ζέρβας Ν. (77' Σακελαρόπουλος), Βασιλάρης.

Έφυγε αήττητος

Παρότι δέχθηκε γκολ σχετικά νωρίς, απ’ τον Παναμβρακικό Μπούκας,  ο Ναυπακτιακός  Αστέρας ισοφάρισε κι έφυγε με το βαθμό από το γήπεδο της Αμφιλοχίας, «φρενάροντας» παράλληλα τους γηπεδούχους αν και συνεχίζουν να είναι πρώτοι.

Η ομάδα του Βασίλη Ξανθόπουλου ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και ξεκίνησε με απειλητική κεφαλιά του Κοκκώνη στο 4΄, ενώ  στο 15′ το σουτ  του Τσούνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής κατέληξε  στα δίκτυα,  αφού  η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό. Οι φιλοξενούμενοι στο 20΄είχαν σουτ  του Λαγού  άουτ, όπως και στο 31ο λεπτό.

Στο  δεύτερο ημίχρονο το ματς είχε  πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν κι ενώ  στο 50′ έγινε το  1-1  ύστερα από σέντρα του Παπαποστόλου και κεφαλιά πάσα του Θεοχάρη στο Δημητρακόπουλο  ο οποίος σκόραρε από κοντά. Στην συνέχεια οι καλές φάσεις ήταν σε   σουτ του Θεοχάρη άουτ (54΄), με τον Ρόκκο  να  παραχωρεί κόρνερ σε σουτ του Δημητρακόπουλου στο επόμενο λεπτό,  σε κεφαλιά του Λαγού  άουτ (56΄) και  μετά από αυτό το απειλητικό διάστημα του Αστέρα  σε δυνατή κοντινή κεφαλιά το Αποστόλη  Τσούνη που εξοστρακίστηκε στο δοκάρι (68΄). Αμέσως μετά  το διαγωνιο σουτ του Καραγιάννη βρήκε  στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού  και στο 71′  σε ψηλοκρεμαστό σουτ από τον Παπαποστόλου ο Ρόκκος απέκρουσε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν»  στο 75′  με σουτ- άουτ του Κοκκώνη, ενώ στις  καθυστερήσεις την κεφαλιά του Β. Κοκκώνη απέκρουσε  εντυπωσιακά ο Δουλιώτης και στην συνέχεια «σώθηκε», αφού η μπάλα πήγε στην  συμβολή των δοκών.

ΠΑΝΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ  (Βασίλης Ξανθόπουλος): Ρόκκος, Μακρής, Βασιλάρης, Κοκκώνης, Κάκκος, Σαμψώνας (75’Κοκκώνης Σπ.), Τσούνης Α.,  Δράκος,  Τσούνης Π.(60′ Λαγοπάτης), Καβαλάρης, Μούτσα.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ  (Ανδρέας Ζήκος): Δουλιώτης, Καζανάς, Μπαλαμπάνης, Δημόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Καλαβρουζιώτης(46′ Κονίδας) ,Λαγός, Θεοχάρης, Δημητρακόπουλος(85′ Καλαβρουζιώτης Θ.),Παπαποστόλου (80’Δερβίσης), Καραγιάννης.

Είχε… αντιρρήσεις

Ο Απόλλων Δοκιμίου προηγήθηκε κι ήταν γηπεδούχους, όμως ο Αλέξης Ψυχογιός του… χάλασε τα σχέδια καθώς μπήκε ως αλλαγή στο 72ο λεπτό κι ένα λεπτό αργότερα σκόραρε κάνοντας το 1 - 1 που ήταν  το τελικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι  είχαν ξεκινήσει το ματς καλύτερα  και στο 37ο λεπτό  νίκησαν τη ν καλή άμυνα της ομάδας της  Χάλκειας , όταν ο Φώτης Κορομηλάς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Θύμιος Κοκώνης με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα . Ο τερματοφύλακας Γκιάτα ήταν σε πολύ καλή μέρα και σταμάτησε πολλές ακόμα φάσεις για γκολ, μέχρι που στο 73΄ ο Ψυχογιός  με ωραίο  πλασέ ισοφάρισε. Μάλιστα  στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη  ευκαιρία με τον Ευθυμιόπουλο.

Πάντως  οι άνθρωποι του Απόλλωνα εξέφρασαν έντονα παράπονα στον διαιτητή Γκιάφη για δύο περιπτώσεις πέναλτι,  που δεν καταλόγισε υπέρ τους.

ΑΠΟΛΛΩΝ  (Θόδωρος Λαυράνος): Ανδριόπουλος, Τσακανίκας Ι. (89΄ Λύρος), Μανουσάκης, Γαρούφης, Δαλαγιώργος, Κοκώνης Ε., Καρτσακλής (86΄ Καμμένος), Κορομηλάς Φ., Αθανασίου Ν., Κοτρώτσος, Τσακανίκας Ν. (75΄ Κοκώνης Κ.).

Α.Ο. Χ.  (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκιάτας, Κυρίτσης, Διαμαντόπουλος (61΄ Βαλής), Μπίμπας, Κάπο, Μυλωνάς, Ευθυμιόπουλος, Δαδάνης (72΄ Ψυχογιός), Καλαβριζιώτης, Γιαβρούτας, Αλμπάνης (61΄ Κάκκος).