Νοκ-άουτ ο Όμηρος. SOS ο Θέρμιος

Η Φλόγα Παλαιομάνινας ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του Νεοχωρίου, αφού με το γκολ του Γιώργου Καντάνη λίγα λεπτά πριν τη λήξη επικράτησε 2-1 κι έβγαλε τους γηπεδούχους εκτός τροχιάς τετράδας, καθώς το μέχρι τότε 1-1 τους άφηνε πολύ περισσότερες ελπίδες. Κι ενώ κέρδισαν, όπως αναμένονταν, οι τρεις πρώτοι Παναμβρακικός, Ναυπακτιακός, ΑΕΜ, στην μάχη της παραμονής άλλαξαν πολλά. Κυρίως το γεγονός ότι ο ΑΟ Χάλκειας με τη νίκη του στο Θέρμο επί της Αναγέννησης ξέφυγε από την ζώνη των play out,  όπου έστειλε πλέον τον Θέρμιο Απόλλωνα ο οποίος ηττήθηκε στο Αντίρριο και φαίνεται πλέον ξεκάθαρα  πόσο ολέθρια ήταν, σε διοικητικό επίπεδο,  η αποχώρηση του Χρήστου Στεργίου.   Σημαντική νίκη για την παραμονή έκανε ο Απόλλων Δοκιμίου κι ο ηττημένος Αχελώος Αγγελοκάστρου πολύ δύσκολα θα αποφύγει τα play out. Σε «επιφυλακή» βρίσκεται και η Θύελλα Παραβόλας μετά την ισοπαλία με τον Αμβρακικό Λουτρού.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ- ΑΧΕΛΩΟΣ ΑΓΓΕΛΟΚΑΣΤΡΟΥ 1-0

Τη νίκη που «έψαχνε» βρήκε ο  Απόλλων Δοκιμίου επί του  Αχελώου  Αγγελοκάστρου, με το γκολ του  Φώτης Κορομηλάς στο 40ο λεπτό και το οποίο προήλθε με κοντινό πλασέ. Το +4 από την  ζώνη των μπαράζ δίνει μια σχετική ασφάλεια, ενώ ο Αχελώος βρίσκεται στο -5 από την παραμονή και μάλλον πρέπει να επικεντρωθεί στο αν καταφέρει  να πάρει τουλάχιστον πλεονέκτημα έδρας στα play out.

ΑΠΟΛΛΩΝ  (Θόδωρος Λαυράνος): Δημητρίου, Τσακανίκας Ι., Χονδρογιάννης, Δαλαγιώργος, Αθανασίου Α., Κοκώνης Ε., Καμμένος (82΄ Καρτσακλής Α.), Κορομηλάς Φ., Κοκώνης Κ. (76΄ Λύρος), Κοτρότσος (91΄ Πίτλιγγερ), Ζαχαράκης.

ΑΧΕΛΩΟΣ  (Χρήστος Ζαπάντης): Μπούτιβας Μ., Φούντας Α.Δ. (58΄ Καπώνης), Μπαμπάτσικος, Τσιλιπάνος, Αλεξάκης, Μπακογιάννης, Ρουσογιάννης, Καραλής, Πελεκάνος, Φούντας Α.Κ., Κουζέλης.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΑΡΗΣ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ 7-0

Κανένα πρόβλημα δεν είχε ο Ναυπακτιακός Αστέρας επί του  ουραγού  Άρη Αιτωλικού και πέτυχε επτά γκολ.

Στο 4' ο Δημητρακόπουλος το 1-0 κι ο Νίκος Μήτρου με χατ- τρικ (20' , 25' , 28') πήγε πολύ νωρίς το σκορ στο 4-0.  Στο  55' ο Θοδωρής Καλαβρουζιώτης «έγραψε» το 5-0 κι ακολούθησαν δύο γκολ από Ηλιόπουλο (75΄) και Θεοχάρη (85΄).

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ (Περικλής Παπαποστόλου: Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Σταυρόπουλος, Ηλιόπουλος, Μπαλαμπάνης, Θεοχάρης, Λαγός (67΄ Καραγιάννης), Κονίδας, Δημητρακόπουλος (46΄ Καλαβρουζιώτης Θ.), Μήτρου (73΄ Αδραχτάς), Δερβίσης.

ΑΡΗΣ
(Χρήστος Κυριάκης): Βελτσίστας, Ντελής, Κωνσταντινόπουλος (29΄ λ.τ. Μηλιώνης), Μπακόλας, Τσίντζος, Χειμώνας, Σύρρος Β., Σαμαντάς (73΄ λ.τ. Αγγέλης), Αλεξανδρόπουλος, Σύρρος Π., Λυκούδης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΕΡΜΟΥ - ΑΟ ΧΑΛΚΕΙΑΣ 1-5

Για ένα ημίχρονο άντεξε η Αναγέννηση Θέρμου και τελικά Α.Ο. Χάλκειας με σκορ 1-5 επικράτησε άνετα, προσπερνώντας και τη ζώνη των μπαράζ.  Στο 10' ο Κάκκος άνοιξε το σκορ  για τον Α.Ο. Χάλκειας και στο 19' η Αναγέννηση Θέρμου ισοφάρισε με τον Γιαννοκώστα, αλλά στη λήξη του ημιχρόνου  με  εκτέλεση πέναλτι ο Γιαβρούτας  έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στην επανάληψη ήρθαν τα γκολ του Αδραχτά (72΄) του Γιαβρούτα  (79΄)  και του Ευθυμιόπουλου (90΄)  να διαμορφώσουν το τελικό σκορ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Φώτης Αγγελόπουλος): Μιχάλης, Κουκιάς, Μπίστας, Τσατσαράγκος, Τριανταφύλλου, Χρυσικός Β., Γιαννοκώστας, Χρυσικός Κ., Στρατόπουλος, Κούκος, Καλλιακμάνης Δ.

Α.Ο. Χ.  (Ανδρέας Καλαβρουζιώτης): Γκιάτας, Βαλής, Διαμαντόπουλος, Κυρίτσης, Μυλωνάς, Αδραχτάς, Δημαράς (69' Ψυχογιός), Δαδάνης (58' Κάπο), Κάκκος (65' Καρακώστας), Γιαβρούτας, Ευθυμιόπουλος

ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΡΑΒΟΛΑΣ - ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ ΛΟΥΤΡΟΥ 0-0

Χωρίς γκολ το ματς στην Παραβόλα, αποτέλεσμα που αφήνει τους γηπεδούχους της Θύελλας  σε… αναμμένα κάρβουνα  κι έφερε τον Αμβρακικό Λουτρού σε μεγάλη απόσταση από την τετράδα.

ΘΥΕΛΛΑ (Ανδρέας Κονδύλης): Μπαλάφας, Λιάρος, Κόκκαλης, Ρόκκος, Ξανθόπουλος, Τσιμπούκας, Ρεπανίδας, Ράπτης, Σταμάτης Ελ., Ζώγας (75' Μπλέτσας), Κούσης
ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ (Λάκης Παπαχρήστος): Στασινός, Καβαλιέρης, Γουρούνας, Φονιάς, Τσιλιπάνος, Αλπέντζος, Παγώνης (87' Καρακώστας), Zotai (65' Κοντοπάνος), Νίκας, Γώγα, Αυγέρης (65' Μπρέσιακας)

ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ – ΠΑΝΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ ΜΠΟΥΚΑΣ 0-4

Μεγάλη η διαφορά δυναμικότητας κι ο  Αμφίλοχος δεν μπόρεσε να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση στον  Παναμβρακικό Μπούκας. Οι πρωτοπόροι προηγήθηκαν στο 25' με πλασέ του  Γιάννς Βασιλάρη και στο 30ο λεπτό ο Θανάσης Καβαλλάρης διπλασίασε το σκορ  με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Με τον ίδιο τρόπο  ο Φάνης Λαγοπάτης έκανε το  0-3 στο 60΄και στο  75' ο Πάνος Τσιούνης έκλεισε το σκορ στο 0-4, σε ένα γειτονικό ντέρμπι.

ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ (Γιάννης Καραμπούλης): Καρφής, Τύμπας (60′ Καραγιάννης Γ.), Μπαλτζώης), Παπανίκος Γ., Δράκος, Νταρλαγιάννης Αλ., Σιαφάκας, Χριστοδούλου (65′ Μιμηγιάννης), Αυγέρης, Καραγιάννης, Παπανίκος Κ.

ΠΑΝΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ (Βασίλης Ξανθόπουλος): Φωτόπουλος, Μπεκατώρος, Κάκκος, Κοκώνης Ε., Μπαλάφας, Καβαλλάρης Αθ., Σαμψώνας (46′ Δράκος), Παπαλέξης), Κοκώνης Σπ. (46′ Λαγοπάτης), Βασιλάρης ((60′ Μάνθος), Τσιούνης Π.

ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ – ΙΝΑΧΟΣ ΒΑΛΤΟΥ 3-1

Στο πρώτο 45λεπτο ο Ιναχος έβαλε… δύσκολα στην  Α.Ε. Μεσολογγίου, αφού μπορεί στο 24' ο Θανάσης Μιχαλόπουλος να άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, αλλά η  ομάδα του ισοφάρισε  στο 46΄Βάλτου με κεφαλιά του Στέφανου Φραγγούλη. Πάντως μετά  το 1-1 του ημιχρόνου ο Σάκης Κράνης με δύο δικά του γκολ (55΄, 85΄)  έδωσε τη νίκη στους «κανονιέρηδες».

Α.Ε.Μ. (Χρήστος Ζαρκαβέλης):  Ζέρβας Δ., Μπαλαούρας, Μαντέλος, Τραγουλιάς, Σακελαρόπουλος (71΄Κάκκος), Δενδρινός, Μιχαλόπουλος, Ζαχαράκης, Κράνης, Ζέρβας Ν. (88΄ Πατσουράκης), Βασιλάρης (85΄Βρέττας).

ΙΝΑΧΟΣ (Άγγελος Φραγκούλης – Οδυσσέας Ψηλός):  Σίμος, Χόντος, Λαμπρακόπουλος, Μαργαρίτης (87΄Ζαραλής), Καρβελάς (76΄Μανώλης), Τζαμαλής, Φραγκούλης Α., Θώδης, Φρακούλης Σ., Αγγελης, Νέστωρας (35΄ λ.τ. Ζαχαράκης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ - Ν.ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 2-0

Δύο γκολ του Πέκεζ,  στο 35 και στο 85΄,  έδωσαν τη νίκη στον Ατρόμητο Αντιρρίου, ο οποίος, εντάχθηκε στην τριάδα που βρίσκεται πιο κοντά στην τέταρτη θέση. Ο δε   Ν.Θέρμιος Απόλλων από τον πρωταγωνιστικό ρόλο των προηγούμενων σεζόν πρέπει πια να βρει τα ψυχικά αποθέματα και να δώσει τη μάχη για την παραμονή.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Πανουργιάς): Φλωρόπουλος, Βλάχος, Παναγιωτόπουλος Ε., Πέκεζ, Πετσίνης Χ., Ζαχαρόπουλος, Ταμπάκης (57’ Β. Κάκκος), Κουραχάνης, Αλεξόπουλος (87’ Πετσίνης Αν.), Ανδρεόπουλος, Παναγιωτόπουλος Μ. (77’ Παναγιωτόπουλος Ι.)

ΘΕΡΜΙΟΣ (Γιώργος Γιάκος): Τσαπόκος, Προβίδας, Στεργίου , Κόκκοτος, Ξανθόπουλος, Νικόπουλος, Φατσάλης, Καλαοκαίρης,Κώης, Καρβελάς,Μπαρδάκης.

ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ - ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ 1-2

Στο 24' ο Βαγγέλης Σεραφίγγος διαμόσφωσε το 1-0 για τους γηπεδούχους, αλλά στο 31' ο Βασίλης Τουρλίδας σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη Αγωνιστική σε εκτός έδρας ματς και ισοφάρισε για την Φλόγα.  Και στο 85' ο Γιώργος Καντάνης «έγραψε» το 1-2, που σταθεροποιεί την ομάδα του ακόμα περισσότερο στην τετράδα  και της επιτρέπει να βλέπει ψηλότερα.

ΟΜΗΡΟΣ (Κώστας Γιωτόπουλος): Καρατζογιάννης, Πανταζή, Καλύβας Η., Γατσώρης (89΄ Ευθυμίου Κ.), Κουρσάρης, Θεοδωρίδης, Παπανικολάου (76΄ Τσιφοπανόπουλος), Καλύβας Σ., Σεραφίγγος Ε., Σεραφίγγος Ι., Φράγκος Γ. (61΄ Μαχμούτ).

ΦΛΟΓΑ (Βαλάντης Ζώης): Κατερινόπουλος, Νταλαπέρας (56΄ Στρεμμένος), Γκουτσέλης (36΄ Παναγιωτόπουλος Ι.), Ψηφής (61΄ Παναγιωτόπουλος Π.), Λίτσος, Καντάνης, Κακούρης, Χριστόπουλος, Πιστιόλης, Νάκος, Τουρλίδας.

ΦΩΤΟ: Ο Γιώργος Καντάνης με το γκολ του «εκτροχίασε» τον Όμηρο