Σε έναν συγκλονιστικό τελικό στο γήπεδο του Παναιτωλικού, ο Αμβρακικός Λουτρού ως νέος «Δαβίδ» δεν φοβήθηκε και πήρε το Κύπελλο Αιτωλοακαρνανίας από την ΑΕ Μεσολογγίου, με σκορ 1-2. Και δεν έγραψε ιστορία μόνο επειδή κατέκτησε δίκαια το τρόπαιο, αλλά και διότι μια ομάδα της Β΄ΕΠΣΝΑ, με μαθητές τους περισσότερους παίκτες και πρωταγωνιστές της, «φώναξε» εκ μέρους όλου του Ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου ότι ο «βασιλιάς των σπορ» ζει και αντρώνεται εκεί που δεν πέφτουν τα φώτα της δημοσιότητας.

Ήταν ίσως η καταλληλότερη ομάδα για να το πετύχει, μια ομάδα ενός μικρού χωριού στην άκρη του Νομού που πολλά χρόνια τώρα διδάσκει ποδοσφαιρικό πολιτισμό, που οι άνθρωποί της έφτιαξαν γήπεδο αξιοζήλευτο, που έχει αναδείξει πολλούς παίκτες και ήρθε η ώρα να γίνει ο άξιος πρεσβευτής της δυναμικής ολόκληρου του τοπικού ποδοσφαίρου. Γι’ αυτό αν δεν πανηγύρισαν, οπωσδήποτε χάρηκαν ακόμα και οι ουδέτεροι αυτή τη νίκη. Ίσως ακόμα και οι ηττημένοι της ΑΕΜ, που εκτός από το χρήσιμο μάθημα που πήραν, πρέπει να ανακάλυψαν ότι, με τέτοιες ομάδες και τέτοιους παίκτες στο Ερασιτεχνικό, μπορούν ως μεγάλος Σύλλογος του Νομού να προσβλέπουν με αισιοδοξία στο μέλλον.

Πρωταγωνιστές από την αρχή

Οι παίκτες του Θανάση Ζαρζάνη δεν περίμεναν ούτε λεπτό να διαπιστώσουν τι θέλει να κάνει η μεγάλη ΑΕΜ. Από την αρχή του αγώνα ήθελαν και μπόρεσαν να έχουν το πρώτο λόγο. Οι «κανονιέρηδες» ένιωσαν ότι τους περιμένει δύσκολη βραδιά, αλλά δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Η άμυνά τους υπέφερε από τον 16χρονο διπλό σκόρερ Νίκο Ζίγκηρη και τη… παρέα του, στο κέντρο η μπάλα δεν περνούσε από το 4-1-4-1 του «διαβασμένου» Ζαρζάνη και των παικτών του που «δίδασκαν» αγωνιστική πειθαρχία ακόμα και σε επαγγελματίες. Στα πλάγια το ίδιο. Οι ακραίοι αμυντικοί με βοήθειες από τα στόπερ και τα χαφ, δεν άφηναν τους διαφημισμένους αντιπάλους ούτε σέντρα να κάνουν και να εκμεταλλευτούν την υπεροπλία τους στον αέρα. Και το γκολ δεν άργησε να έρθει για λογαριασμό της καλύτερης ομάδας του γηπέδου.

Με τις αλλαγές στο β΄ ημίχρονο η ΑΕΜ aάρχισε να ζητάει πιο επίμονα το γκολ και είχε την ευτυχή συγκυρία να ισοφαρίσει τη ώρα που έμπαινε στο ματς ο Καρακίτσος. Όλοι περίμεναν πια την καθίζηση του Αμρακικού. Όλοι εκτός από τα παιδιά του Ζαρζάνη. Όρθωσαν ανάστημα και «δήλωσαν» ότι αυτό το τρόπαιο τους ανήκει. Ο «βασιλιάς» στάθηκε δίκαιος απέναντί τους και ανταπέδωσε το σεβασμό τους με ένα ακόμα γκολ (μπορούσαν κι άλλα) που έγραψε «χρυσή» σελίδα στην ιστορία του Αμβρακικού Λουτρού.

Ξεχείλισε το ταλέντο

Ο σκόρερ των νικητών Νίκος Ζίγκηρης, γεννημένος το 1996, ήταν ο MVP του τελικού. Διεμβολιστής, ταχύτατος με μπάλα ή χωρίς, αστείρευτες δυνάμεις και ομαδικός.

Αμυντικός μεγάλων προδιαγραφών ο Ηρακλής Στασινός στο δεξί άκρο (επίσης γεννημένος το 1996), πήρε τις «ταυτότητες» όσων αντιπάλων είχαν την… ατυχία να βρεθούν στη πλευρά του.

Κώστας Νεφρός και Σπύρος Μπεκατώρος στο κέντρο της άμυνας όρθωσαν «τείχος», δεν λειτούργησαν ποτέ ως άτσαλοι ερασιτέχνες και μαζί με όλη την άμυνα ξεπέρασαν και επαγγελματίες σε ποιότητα.

Αριστερά στην άμυνα ο Κώστας Τσιλίκης, μαχητής και με γρήγορη σκέψη, άψογος στις συνεργασίες και πολλά χιλιόμετρα.

Ο έμπειρος Βαγγέλης Νίκας συντόνιζε και κάλυπτε ιδανικά όταν χρειαζόταν τη τετράδα της μεσαίας γραμμής μπροστά του.

Μέσα σε όλες τις φάσεις ο Γιώργος Ζίγκηρης, μπορεί να του έλειψαν ενίοτε οι σωστές επιλογές, αλλά χωρίς αυτόν… κάτι θα έλειπε.

Τα καλά πόδια του Γόγα έδωσαν πολλές λύσεις στην ανάπτυξη του Αμβρακικού, όσο κι αν μερικές φορές τα υπερεκτιμούσε προσπαθώντας πολύ μακρινά σουτ.

Τάσος Βλάχος, ο φορ των νικητών, με επαγγελματικές κινήσεις μέσα στην αντίπαλη άμυνα, απόλυτα ομαδικός, παρότι σε έκρηξη υστερούσε των αντιπάλων σε αρκετές φάσεις.

Πολύτιμο «γρανάζι» της ποδοσφαιρικής μηχανής του Λουτρού και ο Θεοφάνης Βλάχος που έκανε πολλή δουλειά αμυντικά, όταν σε συνεργασίες δεν άφηνε τους ποιοτικούς αντιπάλους να πάρουν ανάσα.

Ο τερματοφύλακας Γιώργος Στασινός ήταν εκεί όταν τον χρειάστηκε η ομάδα του και επειδή ζούσε το παιχνίδι, δεν άφησε ποτέ περιθώρια να τον υποτιμήσουν.

Η άψογη διαιτησία συμπλήρωσε τον εκπληκτικό αυτό τελικό, με αλάνθαστες υποδείξεις σε επίπεδο επαγγελματικών Κατηγοριών.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

7’ Μέσα στη περιοχή του Λουτρού ο Τσιούνης, απέφυγε τον αντίπαλό του και έκανε κοντινό διαγώνιο σουτ που μπλόκαρε ο Στασινός.

10’ Από αριστερά ο Νίκος Ζίγκηρης βρήκε πολύ χώρο, μπήκε στη περιοχή και έκανε τη σέντρα, αλλά ο Γιώργος Ζίγκηρης αστόχησε από καλή θέση, αφού δεν έβαλε σωστά το πόδι του.

30’ ΓΚΟΛ!!! Προσπάθεια του Γιώργου Ζίγκηρη από δεξιά, καταφέρνει να στρώσει στον Φάνη Βλάχο που από τη γωνία της περιοχής σουτάρει συρτά, αλλά όχι δυνατά, ο Νίκος Ζίγκηρης παρακολουθεί τη φάση από αριστερά και τη κατάλληλη στιγμή αντιδρά ποιο γρήγορα από Παλιάτσα και Ρόκκο σκοράροντας με προβολή.

37’ Ο Μακρής εκτέλεσε κόρνερ, ο Μαντέλος μέσα στη περιοχή το συρτό γυριστό σουτ, σύριζα έξω από το αριστερό δοκάρι του Στασινού.

45’ Στη κάθετη μακρινή πάσα του Μακρή, ο Τσιούνης μέσα στην περιοχή και αριστερά, απ’ ευθείας το διαγώνιο σουτ, λίγο άουτ.

56’ Ο Νίκος Ζίγκηρης αποφεύγει εκπληκτικά τον Καντάνη από αριστερά και κάνει συστημένη σέντρα για τον Τάσο Βλάχο, που μέσα από τη περιοχή σούταρε λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια.

59’ ΓΚΟΛ!!! Σέντρα του Καντάνη από δεξιά και ο Καβαλάρης στη καρδιά της άμυνας με γυριστή κεφαλιά σκοραρε κατά της πρώτης του ομάδας.

76’ ΓΚΟΛ!!! Ο Μπεκατώρος κάνει τη «τυφλή» σέντρα από αριστερά, όμως η μπάλα πάει στον   Ν. Ζίγκηρη που για μία ακόμα φορά ήταν αμαρκάριστος μέσα στη περιοχή και αφού ελευθερώθηκε μετά το κοντρόλ, σούταρε συρτά και εύστοχα στη γωνία.

84’ Από τη πάσα του Φάνη Βλάχου, ο Νίκος Ζίγκηρης μπήκε στην περιοχή σε τετ α τετ και ανακόπηκε σωτήρια από τον Μπαλαούρα πάνω στο σουτ.

87’ Σε πολύ καλή θέση ο νεοεισελθών Θωμάς Τσιλίκης, το σουτ ψηλότερα απ’ ότι έπρεπε.

90’+3’ Αριστερά μέσα στη περιοχή, το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Καρακίτσου πέρασε λίγο πάνω από την οριζόντια δοκό.